6 golfových zajímavostí

První golfové míčky byly vyráběné z koňské nebo hovězí kůže vycpané husím peřím. V současnosti se, samozřejmě, materiály na výrobu golfových míčků změnily.

6 golfových zajímavostí

Míčky se původně vyráběly z peří a kůže

V jejich jádru již nenajdete peří, ale titan, wolfram nebo gumu. Přitom platí, že čím tvrdší je jádro, tím větší je dolet, zatímco čím měkčí, tím lepší kontrolu budete nad míčkem mít. Co se obalu týče, charakteristické jsou malé vylisované důlky, takzvané dimply. Právě ty mají velký vliv na dráhu, dolet a přesnost míčku. Jejich počet se pochybuje od 300 – 500. Důležitější než počet je však jejich rozmístění, velikost a hloubka.

 

Při samotném vzniku golfu byl tento sport zakázán

Golf vznikl někdy v 15. století ve Skotsku, kde ho samotný parlament zakázal. Nepřál si totiž, aby občané a vojáci marnili čas na hřišti hraním her.

 

Hole byste si měli vybírat podle své výšky a pohlaví

Golfová hůl se skládá z držadla (gripu), střední části (šaftu) a hlavy (spodní části). Šafty jsou většinou vyráběny z ocele či grafitu. Ženám se doporučuje vybrat si hůl s grafitovým šaftem, protože je lehčí než ocelový. Ve skutečnosti začíná již na 50g, zatímco ocelový váží až 120g a víc. Vysoká osoba, která má dlouhé ruce, může mít dokonce i kratší šafty, než je zvyklé.

 

Na kovové spiky zapomeňte! Jsou totiž zakázané

Spiky jsou upevněné na podrážce golfové obuvi. Jde v podstatě o hroty, které vám pomohou udržet při hře větší stabilitu, rovnováhu a zaručí vám, že ani v kluzkém terénu nebudete za ostatními hráči zaostávat. Existují dva typy spiků – kovové a plastové. Plastové nahradily ty kovové v roce 1993, což způsobilo radost velké části golfových hráčů a hlavně majitelům golfových klubů. Kovové spiky totiž ničily nejen povrchy greenů, ale také podlahy v klubovnách a barech.

Golf je první sport, který se hrál na Měsíci

Do historie se zapsal 6. únor 1971, kdy si na Měsíci kosmonaut Allan Shepard z posádky Apolla 14 zahrál golf a odehrál tam dva míčky.

 

Nejdelší jamka na jeden úder

Golfový rekord nejdelší jamky je z roku 1961 a uskutečnil ho Lou Kretlow. Míček z odpaliště letěl přímo do jamky, která byla vzdálená téměř 194 metrů.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.