Připravujete dům a zahradu na zimní období? Pak určitě nezapomeňte na podzimní ošetření ovocných stromků, bez kterého byste se nemohli těšit z bohaté úrody. Jde o více preventivních opatření, k nejčastějším patří odstranění zbytků plodů, odřezání poškozených větví, ošetření kmene nebo pravidelné odklízení opadaného listí. Důležité je zajistit, aby stromy nebyly napadeny chorobami, které by se jim mohly stát osudnými. Proti takovým chorobám nebo škůdcům je nejúčinnější podzimní postřik ovocných stromků.
Před kterými chorobami se můžete postřikem chránit
U ovocných stromů se jedná především o choroby houbové. Jejich původci mohou přezimovat právě na opadaných listech, na pupenech a letorostech, na neotrhaných plodech a dalších místech. O které choroby hlavně jde?
- skvrnitost listů u peckovin
- strupovitost hrušní a jabloní
- hnědnutí listů
- kadeřavost
- sněžná plíseň
- rez hrušňová
- různé druh padlí
Pokud by na jaře postihly vaše ovocné stromy právě tyto choroby, můžete se rozloučit s úrodou a někdy i stromky samotnými. Vyplatí se i provedení postřiku proti škůdcům, například postřiku proti mšicím.
Jaké prostředky se pro postřik používají?
K nejčastěji používaným prostředkům pro postřiky patří měďnaté fungicidy. Ty navíc působí i proti bakteriálnímu napadení. Kdy provádět postřik ovocných stromků? Ideální dobou je sucho a teplota minimálně 7 stupňů. Měďnaté fungicidy mají široké spektrum použití, takže počítejte s použitím ve větším množství. K dokonalému provedení postřiku se vám v takovém případě bude hodit postřikovač. Ten vám umožní snadné ošetření peckovin proti kadeřavosti, prováděné právě v podzimním čase. Vaše stromky pak nebudou mít deformované listy, které rychle opadávají a stromky pak nemají dostatek síly pro vývin plodů.
Postřik chrání i proti rzi a plísni
Viděli jste na hrušních oranžové skvrny nebo nezvyklé útvary? Jejich původcem bývá rez hrušňová, která může napadnout i jalovec. I na tyto stromky můžete použít měďnaté fungicidy. Nezapomeňte také na ošetření trávníku proti plísni sněžné. Ta vám může zcela zničit trávník, největší škody způsobuje na jaře, kdy je největší vlhkost. Máte-li větší zahradu nebo sad, jistě se vyplatí pořídit si zádový postřikovač, který má větší obsah a ušetří vám námahu s častým doplňováním a přenášením.
Škodí i mechy, lišejníky a mšice
Postřik vám pomůže i v boji s dalšími nepřáteli vaší zahrady. Na kmenech i větvích ovocných stromů obvykle najdeme mechy a lišejníky. Ty naruší ochranný kůrový obal a strom pak může být napaden houbami a bakteriemi, takže kůra začne hnít a větve uschnou. Účinným prostředkem je v tomto případě roztok zelené skalice. I zde je ideální právě podzimní postřik. Kmeny a větve je potřeba ještě očistit. Tuto činnost provádějte pravidelně, ošetřená místa je vhodné natřít vápenným mlékem. Nejen ovocným stromům, ale i dalším rostlinám škodí savý hmyz. Jak se zbavit mšic, které jsou nejrozšířenějšími zahradními škůdci? Můžete si vybrat mezi chemickými postřiky nebo insekticidy na přírodní bázi. Pokud právě nyní na podzim provedete všechna ošetření, budete se v létě radovat z barevné a plodné zahrádky.