Pískání v uších vás může postihnout po vystavení nadměrnému hluku. V některých případech se pojí s bolestí hlavy, citlivostí na zvuky či dokonce s dočasnou ztrátou sluchu. Obvykle se tyto stavy dostavují po koncertech, pískání v uších však může být způsobeno i dlouhým cestováním autem nebo letadlem. Zjistěte, jak se těchto nepříjemných symptomů zbavit, a naučte se jim předcházet.
Nadměrný hluk může dočasně přerušit nervové spoje mezi vláskovými buňkami ve vnitřním uchu a sluchovým nervem. Tím dochází k poruchám sluchu, které jsou známé jako „dočasně posunutá hranice sluchu“. Dobrou zprávou je, že jakmile expozice hluku skončí, nepříjemné příznaky se většinou vytratí. Na druhou stranu, pískání v uších, bolest hlavy nebo dočasná ztráta či zhoršení sluchu by pro vás měly být jasným signálem, že musíte svůj sluch lépe chránit. Při častějším vystavení hluku totiž mohou citlivé vláskové buňky začít pomalu a nenápadně odumírat. Právě proto je poškození sluchu tak záludné – je nebolestivé a postupné.
Jak zastavit pískání v uších po koncertu?
Nejjednodušším způsobem, jak se potíží zbavit, je jednoduše vyčkat. Regenerace sluchu může trvat několik hodin, ale i pár dní. Mezitím dopřejte svým uším klid. Vypněte televizi, neposlouchejte hudbu a zkuste si třeba číst nebo vyrazit do přírody. Pokud však komplikace nezmizí do 24 hodin, je nejlepší vyhledat lékaře. Ten vám může předepsat léky a vitamíny, které vám v boji s nepříjemným pískáním pomohou.
Tinnitus trápí i celebrity
Ve většině případů potíže zmizí, občas se však může stát, že se rozvinou v tinnitus, tedy dlouhodobý zvuk jako zvonění, hučení, pulzování nebo pískání. Ze známých osobností tímto problémem trpí například Halle Berry, Keanu Reeves nebo Ozzy Osbourne, který tinnitus popsal jako konstantní zvonění v uších a připustil, že zřejmě měl nosit špunty do uší. Tento problém se dá řešit hned několika způsoby – doplňky stravy, fyzioterapií nebo třeba pomocí bílého šumu. Bohužel, poškození je často nevratné.
Předcházejte problémům
Pokud pískání v uších odeznělo, myslete na to, že příště už takové štěstí mít nemusíte. Proto vsaďte na prevenci. Snažte se vyhýbat hlasitým zvukům a chraňte své uši kvalitními ucpávkami. Špunty do uší jsou vhodnou volbou nejen na koncerty, ale také na hlučnější práci v domácnosti. V zaměstnání pak často bývá vhodná i jejich kombinace s takzvanými mušlovými chrániči sluchu.
Vyplatí se také omezit alkohol, kofein a nikotin. Všechny tyto látky mohou zvyšovat napětí cév ve vnitřním uchu. Vsaďte raději na zdravou stravu a pravidelný pohyb. I když by se zdálo, že mezi životním stylem a sluchem nemůže být moc velká spojitost, opak je pravdou. Pro správnou funkci ucha je potřeba dostatečné prokrvení, takže zjednodušeně by se dalo říci, že uším prospívá vše, co kardiovaskulárnímu systému. Proto omezte nadměrné solení a zařaďte do jídelníčku ovoce, zeleninu a celozrnné potraviny.
A až příště vyrazíte na nějaký koncert, dejte pozor na to, kde stojíte. Přímo u reproduktorů totiž může být hluk opravdu extrémní – dokonce přes 110 dB. Myslete také na to, že vaše uši si na hudbu nemohou zvyknout. Rozhodně neplatí fakt, že čím častěji budete hlasitou hudbu poslouchat, tím více proti ní vaše uši budou imunní. Právě naopak.
Nepříjemného pískání v uších se tedy jednoduše zbavíte tak, že dopřejete svému sluchu chvíli pauzu a počkáte, dokud se nezregeneruje. Mnohem lepší je však problémům předcházet. Pořiďte si kvalitní špunty do uší a nezdržujte se zbytečně na místech, kde je přílišný hluk. Sluch máte přece pouze jeden.