Přijde vám, že vytírání podlahy je tak snadné, že se není o čem bavit? Není to tak úplně pravda. Mnohdy se při něm dopouštíme chyb, které dokonce vedou k poškození podlahy. Pojďte se podívat, jestli zrovna některé z těchto chybiček neděláte rovněž vy.
Víte, jak často vytírat podlahu?
Někteří vytírají podlahu denně, jiní obden, většina pak jednou za týden, jiní méně často. Pravdou je, že podlahu je vhodné vytírat podle potřeby. Když neuklízíme dostatečně často, písek a drobné kamínky, které si na botách nanosíme do předsíně, se nám pak roznesou po bytě a dovedou podlahu poškrábat nebo jinak poškodit. Jinak se řídíme spíš pocitem a vytíráme tak, abychom se doma cítili dobře a bylo to hygienické. Ideální je kombinované čištění, například pravidelné vysávání robotickým nebo klasickým vysavačem a následně jednou týdně, nebo dle potřeby, vytření podlahy mopem.
Mokrá ještě není čistá
Mnoho lidí má zažito, že čím mokřejším hadrem podlahu myjeme, tím bude čistější. Tím se ale špína pouze rozetře po ploše a neumyje se. Po vyschnutí můžeme dokonce na podlaze vidět pruhy špíny, které kopíruji tah nadměrně mokrého hadru či mopu. Příliš mokré mytí dokáže dokonce podlahu poškodit. Dřevěné i laminátové podlahy nejsou vůči vodě příliš odolné. Ve spojích může plovoucí podlaha začít natahovat vodu. To pak vede ke zvětšení objemu, vypoulení podlahy i k odlupování lamina.
Že to pění, ještě neznamená, že tím můžete umýt podlahu
Mnoho lidí doma popadne první pěnící mycí prostředek, nalije jej do kbelíku, a pak s tím vytírá podlahu. To však není vhodné. Každý typ podlahy potřebuje vhodný čisticí prostředek. Například dřevo nemá rádo odmašťování. Některé čisticí prostředky zas obsahují bělidla, či přímo silnější koncentraci chloru. Ty pak mohou na choulostivějších podlahách zanechat dokonce trvale vybělené skvrny. Nemíchejte dohromady čistící prostředek a dezinfekci na podlahu. Pokud chcete podlahy dezinfikovat, postupujte ve dvou krocích a podlahu dezinfikujte až po běžném umytí. U všech čistících prostředků i dezinfekcí věnujte pozornost pokynům na obalu a seznamte se s vhodností čističe pro váš druh podlahy.
Jak správně na vytírání?
Před vytíráním vždy podlahu nasucho očistěte, tzn. zbavte ji hrubých nečistot pomocí vysavače, případně se smetáčkem v ruce. Čím pečlivěji to uděláte, tím snadněji se vám pak bude vytírat. S vytíráním mopem rozhodně nezačínáme od prostředku místnosti. Dobře vyždímaným úklidovým mopem setřete nejdříve rohy místnosti a části podél zdí. Postupujte doprostřed podlahy. Nakonec po sobě vytřete „únikovou cestu“, po které budete místnost opouštět.
Nesnažte se celý byt či dům umýt na jeden zátah s jediným kýblem vody. Vodu měňte častěji. Jinou variantou je mít po ruce hned dva kýbly a používat je střídavě – jeden na hrubou špínu, druhý na čistější mytí.
Vytírání až nakonec
Děláte velký úklid? Vytírání si nechte až nakonec. Nejdříve utřete prach, umyjte toaletu, vanu, umyvadlo a vše ukliďte. Jsou sice lidé, kteří zastávají opačný názor, ale pro ty mají odborníci na profi úklid jediný vzkaz: když myslíte, umyjte podlahu jako první. Ale po kompletním úklidu ji umyjte ještě jednou. Chce se vám na to dvakrát? Pokud ne, dejte na naši radu a mytí podlahy si nechte jako závěrečnou fázi úklidu.
Pečujte správně o mop
Vytřeli jste podlahu, ale místo toho, aby vaše podlaha voněla, se z ní šíří zatuchlý odér? Příčina bude v mopu, který jste nenechali po předchozím mytí dobře vyschnout, či jste jej dokonce pořádně nevymyli od špíny a saponátu. Úklidový mop je nutné pravidelně prát a posléze vždy pořádně vysušit. Pokud vytíráte častěji určitě se vyplatí pořídit si náhradní návlek na mop. Jen s čistým mopem bude výsledek vašeho mytí takový, jaký má být. A pokud už je na mopu vidět, že má svoji slávu za sebou, včas jej vyměňte za nový.