Zbavte se zlozvyků, které škodí vašim ručníkům

Každý z nás má nějaké návyky, které však nemusí být vždy zrovna správné. To platí například u ručníků, které by měly být především měkké a příjemné na dotek, mimo to by si měly udržet svou barvu. Inspirujte se, co dělat a nedělat tak, aby vám ručníky vydržely co nejdéle jako nové.

Zbavte se zlozvyků, které škodí vašim ručníkům

1) Nenechávejte ručníky na háčku

V koupelně má většina z nás háčky, na které věší ručníky. Tento zvyk nemusíte měnit, dejte si však pozor, abyste na háčky nevěšeli mokré nebo vlhké ručníky. V záhybech se pak mohou držet bakterie a špína. Ideální je, pokud ručník pověsíte na prádelní šňůru, elektronický topný žebřík nebo topení.

 

2) Měňte ručníky dvakrát týdně

Jak často měnit ručníky? Ideální je po zhruba čtyřech dnech. Většina z nás však mění ručníky v týdenním intervalu. Ručníky na ruce by se pak měly měnit ještě častěji, a to klidně každé tři dny. I když se do ručníku utíráte pouze čistýma rukama, jejich obměnu opravdu nešiďte, ve vlhkém prostředí se totiž mohou také množit bakterie.

 

3) Perte ručníky správně

Při praní ručníků si dejte pozor hned na několik věcí najednou. Nikdy nedávejte víc prášku nebo pracího gelu, protože při větším množství může prášek či gel zůstat v prádle a na ručníku se tak mohou vytvořit usazeniny. Velké množství prášku mimo jiné nepříjemně ovlivňuje stálost barev a při praní frotých ručníků škodí také materiálu. Neperte ručníky ani na vysokou teplotu, ideální teplota je 40 stupňů. Nezapomeňte i malé ručníky důkladně vymáchat, a pokud používáte sušičku, tak vždy jen na nízký teplotní stupeň.

4) Nezapomeňte na aviváž

Aviváž by měla textil změkčit, ochránit před vnějšími vlivy a také příjemně provonět. Co se týče ručníků, je to však jinak. Aviváž může způsobit, že ručníky ztrácejí absorpční schopnosti a látka tvrdne. U světlých ručníků dokonce způsobuje aviváž zaprání. Na některých ručnících se mohou tvořit i žmolky. Je tedy potřeba používat speciální aviváž, která je určena pro praní ručníků nebo se jejímu užití úplně vyhnout.

 

5) Nežehlete ručníky

Pokud vás žehlení baví a žehlíte třeba i trenýrky nebo kalhotky, žehlení frotých ručníků se opravdu vyhněte. Jemné ručníky pak ztratí hebkost, příjemný vzhled a také schopnost sát vodu. Vyhněte se také žehlení velkých osušek. Zcela bude stačit, pokud ručník po vyprání protřepete a správně pověsíte.

 

6) Vyberte si správné ručníky

Při koupi nových ručníků, dbejte především na kvalitu. Ručníky a osušky se často vyrábí z bavlny, která je pak kombinovaná například s bambusem nebo bio bavlnou. Vyberte si takový materiál, který bude mít skvělé sací schopnosti, bude příjemný na dotek a bude také antibakteriální.

 

7) Perte ručníky samostatně

Zajímavým tipem, jak uchovat ručníky dlouho měkké a stejně barevné, je užití octa. K pracímu prášku přidejte hrnek octa, a uvidíte, že udržíte stálou barvu a také příjemnou měkkost. Ručníky perte vždy samostatně.

Co se týče otázky, kolik ručníků vlastně pořídit, vždy počítejte s tím, aby měl každý člen rodiny zhruba čtyři ručníky. Ručník používáme totiž nejen do koupele, ale také do fitness centra, bazénu nebo třeba školy, popřípadě sebou na cesty. Mějte tedy dostatečnou zásobu klasických i menších ručníků, ideálně také ručníků na ruce, ať je můžete často měnit.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.