4 druhy semínek pro vaše zdraví

V obchodech se zdravou výživou můžete narazit i na oddělení, ve kterém naleznete semínka. A nejsou tam pro nic za nic, obsahují totiž mnoho cenných látek a vašemu tělu velmi prospějí. Pokud tedy chcete krásnější pleť nebo pevnější vlasy, zařaďte semínka do vašeho jídelníčku. Která jsou vhodná?

4 druhy semínek pro vaše zdraví

Konopná semínka

Konopná semínka jsou velmi bohatá na kvalitní bílkoviny, aminokyseliny a zdravé tuky. Obsahují ale také fibrogin, chrom či jod. Chutí vám mohou připomínat vlašské ořechy. Hodí se k jogurtu, na kaši nebo i do smoothie. Naklíčená semínka můžete přidat také do salátů nebo z nich vytvořit konopné mléko, které má široké využití od omáček po koktejly.

 

Lněná semínka

Zdrojem omega-3 a omega-6 mastných kyselin jsou určitě lněná semínka. Dále také obsahují draslík, vápník, fosfor či vitaminy B, C, A, E nebo D. Lněné semínko vždy raději pomelte, abyste zajistili větší vstřebatelnost cenných látek. Lněné semínko můžete také využít jako rostlinnou náhradu vajíčka. Smíchejte pomletá lněná semínka s vodou, nechte chvíli odstát, až se vytvoří gel, a ten poté využijte jako pojivo místo vejce.

 

Sezamová semínka

Hledáte vydatný zdroj vitaminů skupiny B, vápníku, hořčíku nebo draslíku? Pak jej naleznete právě v sezamových semínkách. Celá semínka můžete použít na posypání kaše či jogurtu s ovocem, ze sezamu se však vyrábí také skvělá tahini pasta. Sezamovými semínky můžete posypat domácí pečivo nebo ovesné sušenky či si jím ozdobit vaši smoothie bowl.

 

Dýňová semínka

Dýňová semínka jsou přírodním zdrojem železa, zinku, fosforu, hořčíku, draslíku, vitaminů skupiny B, vitaminu E, chromu, selenu, betakarotenu nebo vzácných olejů. Bojují také proti střevním parazitům. Můžete si je přidat k müslli s jogurtem či mlékem, skvělá jsou i opražená v polévkách jako je hráškový, mrkvový nebo dýňový krém.

Výživné ranní smoothie

Ingredience:

2 banány

1 mango

1/4 avokáda

1 hrnek ananasu

hrst lněných semínek

Abyste si mohli ranní smoothie připravit, potřebujete k tomu nejen dané ingredience, ale také výkonný kuchyňský mixér. Vybrat si můžete například vysokootáčkový kuchyňský mixér Orava 1550 , který zpracovává suroviny maximálně šetrně. Mixér Orava se vám bude hodit pro každodenní lahodné snídaně, ale také pro běžné mixování či drcení, přípravu zmrzlin, polévek, koktejlů nebo ovocných pyré. Mixér se pyšní 6-čepelovým nerezovým nožem, mixovací nádobou o objemu 2 l, a výkonem až 30 000 ot./min. Veškeré demontovatelné díly můžete mýt v myčce nádobí. Aby stál mixér pevně na místě, je opatřen protiskluzovými nožičkami. Líbí se vám mixér Orava RM-1550?
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.