Zkontrolujte své auto po zimě

Stejně tak jako své auto připravujete na zimu, tak je zapotřebí jej zkontrolovat po zimě a připravit jej na jaro. Inspirujte se, na co vše si dát pozor a co rozhodně nepřehlédnout. Začněte s přípravami už teď.

Zkontrolujte své auto po zimě

Technický stav auta

Po zimě byste měli zkontrolovat celkový technický stav vašeho auta. Promažte veškeré zámky, zkontrolujte topení i klimatizaci, věnujte pozornost řízení, je-li potřeba, investujte do opravy řídící jednotky. Dbejte na správnou funkci ruční brzdy i brzdového pedálu. Zajímejte se o výměnu stěračů nebo alespoň pryžových lišt, které jsou po zimě někdy opravdu opotřebované a mnohdy už i nefunkční. Nezapomeňte ani na kontrolu spojky a řazení.

 

Pneumatiky

Připravte si letní pneumatiky, které by měly mít dostatečnou hloubku dezénu a zaručit vám tak bezpečnou a plynulou jízdu. Zajímejte se o to, kam a jak uskladníte zimní pneumatiky a zkontrolujte, zda nejsou poškozené nebo příliš sjeté. Věnujte pozornost také správnému tlaku v pneumatikách.

 

Řídící jednotka a elektronika

Jednou z nejdůležitějších součástí automobilu je řídící jednotka a elektrosoustava. Často ji lidé přehlíží a při běžné údržbě jí nevěnují dostatek pozornosti. Zkontrolujte autobaterii. Všechny kontakty v autě by měly být čisté, kabely by neměly být porušené a auto by mělo být naprosto v pořádku. Oprava řídící jednotky je v některých případech nevyhnutelná, pokud vám auto nejede, špatně startuje nebo správně nepracuje tachometr, vždy tyto problémy řešte ihned.

 

Provozní kapaliny

Zajímejte se také o provozní kapaliny. Doplňte kapalinu do ostřikovače, můžete vyměnit olej a také zkontrolovat, zda máte v autě dostatek vody. V létě je vhodná speciální směs do ostřikovače, která má speciální složení pro odstranění hmyzu a mastnoty. Po zimě můžete přestat používat nemrznoucí směs, která se hodí do nízkých teplot, až do bodů mrazu.

 

Náhradní klíče

Pokud jste si doteď nepořídili náhradní autoklíč k vašemu autu, tak to udělejte. Nečekejte, až svůj jediný klíč od auta ztratíte nebo si jej zabouchnete v autě. Využijte možnosti nechat si vyrobit autoklíč s imobilizérem a znásobte tak zabezpečení svého vozidla. Pokud je vaše auto dražší, tak se nebojte ani instalace autoalarmu.

 

Kontrola brzd

Po zimě se hodí také kontrola destiček a kotoučů. Brzdy můžete nechat vyčistit i dvakrát ročně. Nečistoty, které se zde nacházejí, mají vliv na účinnost a také na životnost kotoučů. Zkontrolujte i brzdové hadičky, v případě nutnosti je vyměňte. A pak už si jen užijte první jarní výlety a pohodové a bezpečné cestování.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.