Trpíte nespavostí? Pomoci může nová matrace i příroda!

Poruchy spánky jsou v dnešní době velmi časté a každý se s nimi alespoň jednou za život setkal. Nejčastější z nich je nespavost. Je však chybou ihned sahat po lécích.

Trpíte nespavostí? Pomoci může nová matrace i příroda!

Důležitost spánku

Kvalitní spánek je klíčový pro každodenní fungování. Pokud totiž spánku nemáte dostatek, může se to projevit nejenom únavou a zhoršenou soustředěností, ale spánkový deficit může ve výsledku vyústit do mnohem závažnějších zdravotních komplikací. Za nespavostí většinou stojí špatná životospráva, stres, životní problémy, ale také vybavení ložnice či špatné návyky před spaním.

 

Jak si pomoci?

V první řadě je třeba se zaměřit na to, co přesně je důvodem, proč špatně spíte. Pokud je za tím stres, zkuste si problémy co nejdříve vyřešit. Nezabývejte se jimi před spaním, s partnerem večer neprobírejte žádná závažná témata. Naopak se snažte dvě hodiny před spaním zavést klidový režim, něco si přečtěte nebo si s partnerem povídejte o věcech, které vás oba zajímají.

Dalším častým problémem je nevhodná životospráva. Zvláště potom večeře těsně před spaním. Jezte nejlépe dvě až tři hodiny před spaním. Trávení (a zvláště těžkých jídel) totiž může nespavost výrazně podpořit.

Důležité je také vybavení ložnice. Pokud zde máte elektroniku, která v noci bliká či hlučné tikající hodiny, odneste je pryč z místnosti. Zaměřte se také na to, na čem spíte. Pokud je vaše postel rozvrzaná a stará, nahraďte ji novou čalouněnou postelí či bytelnou postelí z masivu. Klíčová je také matrace a její stav. Pokud je již starší a proleželá, neprodleně si pořiďte novou. Správná matrace vám totiž bude pohodlná a nestrávíte již celý večer převalováním a hledáním polohy, ve které můžete usnout.

V neposlední řadě může pomoci příroda. Bylinky se proti nespavosti používají již celá staletí a jsou prověřeným způsobem, jak usnout i bez pomoci chemie. Zkuste si před spaním uvařit meduňkový čaj či odvar z kozlíku, chmele či lociky.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.