Potíže s pánevním dnem mohou ovlivnit každého bez ohledu na věk. Může to být teenager, který zápasí s nepříjemnou bolestí v intimních oblastech, nebo mladá matka, která po prvním porodu není schopna mít sex bez velké bolesti. Problémy s pánevním dnem mají také muži nad 40 let.
Proč posilovat svaly pánevního dna
Svaly pánevního dna jsou skupinou 14 svalů protkanou nervy, obklopenou pojivovou tkání, které podporují břišní orgány, močový měchýř, reprodukční orgány. Ovlivňují správné fungování téměř celého těla, zajišťují přiměřený nitrobřišní tlak, stabilizaci bederního a pánevního komplexu a podporu močového měchýře, konečníku a reprodukčních orgánů.
Svaly pánevního dna (Kegelovy svaly) si často neuvědomujeme. Hlavním důvodem je jejich umístění na samém spodku pánve, na místě hluboce skrytém uvnitř těla. Představují komplex vazů a svalů, které jsou přilepeny na pánvi a jsou strukturální oporou podporující vnitřní orgány, které díky tomu zůstávají na správném místě. Připomínají svou konstrukcí svěrač, který je zodpovědný za kontrolu fyziologických funkcí, jako je vylučování stolice a moči. Hrají také zvláštní roli během těhotenství a při porodu, kdy je pánevní dno namáháno nejvíce.
Svaly pánevního dna během těhotenství
Během těhotenství se břišní svaly protahují i o několik cm, což vede k silnému stažení zadních svalů a rovněž dojde k oslabení pánevního dna. Kromě toho se zvyšuje hmotnost dítěte, které roste v břiše a tím dochází k uvolnění vazů a kloubů. Dochází ke změně tlaku v břiše, orgány musejí pracovat mnohem tvrději a dochází k tomu, že se zvyšuje zátížení pánevního dna.
Pokud jsou svaly pánevního dna slabé, zatížení způsobené výše uvedenými faktory těhotenství může ovlivnit výskyt takových obtíží, jako jsou:
- únik moči
- únik stolice
- redukce reprodukčních orgánů,
- předčasné otevření porodních cest, které může ohrozit vaše dítě
Chcete-li se těmto komplikacím vyhnout, začněte s procvičováním pánevního dna již několik měsíců před plánovaným otěhotněním. Procvičovat pánevní dno se doporučuje také již několik dní po porodu. Cvičení kegelových cviků není jen o posílení svalů pánevního dna, ale také o jejich uvolnění, což je stejně důležitý prvek tréninku. Pomáhají i při porodu a usnadňují průchod dítěte porodním kanálem.
Jak zjistit stav pánevního dna
Pokud vás zajímá stav vašeho pánevního dna, je nejlepším řešením navštívit fyzioterapeuta nebo gynekologa. Specialista zhodnotí jeho stav, označí případné dysfunkce a v případě potřeby vybere vhodný typ terapie, případně navrhne jaké cviky jsou vhodné pro posílení této konkrétní svalové části.
Pro koho je vhodné procvičování pánevního dna
- Těhotné ženy nebo ženy po porodu – Kegelovy cviky by měly být prováděny během těhotenství a po porodu. Většina žen má v těchto obdobích problém s inkontinencí.
- Starší ženy – svaly pánevního dna oslabují v souvislosti s věkem, menopauzou a zdravotními problémy.
- Muži – posílení svalů pánevního dna je vhodnou pomocí pro muže, kteří podstoupili operaci prostaty nebo mají zvětšenou prostatu.
- Lidé s nadváhou nebo obezitou – zatížení způsobené zbytečnými kilogramy oslabuje svaly pánevního dna a i v tomto případě jsou kegelovy cviky účinné řešení.
- Osoby, které jsou po břišní operaci nebo dlouhodobě užívají léky.