Plavková sezona na dohled a vy zase stojíte před zrcadlem a přemýšlíte, jak zamaskovat kila navíc? Nemaskujte je, zbavte se jich! Nevíte, jak? Podívejte se, zda neopakujete notorické chyby, které mohou stát za tím, že se vám nedaří zhubnout. Vyvarujte se jich a hubnutí vás nemine.
Dáváte si reálné cíle
Influencerka, kterou sledujete a nadevšechno obdivujete zhubla na za tři měsíce 10 kilo? Vy nejste ona a nikde není psáno, že fotka není upravená. „Čím pozvolněji zhubnete, tím je větší pravděpodobnost, že úbytek hmotnosti bude trvalý. Změnou stravovacích návyků v kombinaci s výrazně navýšenou fyzickou aktivitou můžete docílit zhubnutí o 0,5 až 1 kg týdně. Mnohdy je lepší sledovat obvody vašeho těla než ručičku osobní váhy, nebo se nechat změřit v nutriční poradně na speciálním přístroji. Ten ukáže rozložení svalů, tuku a vody ve vašem těle, a změnou jídelníčku tak díky opakovanému měření poznáte, zda je nastavení živin optimální,“ radí nutriční specialistka Mgr. Kateřina Šimková ze Zdravého stravování.
Výmluvy, výmluvy a zase výmluvy
Nestíhám. Nemám čas si zajít cvičit, připravovat jídlo a ani nevím, jak počítat kalorie. Každá situace má řešení. „V dnešní době existuje spoustu vychytávek, které vám změnu životního stylu pomohou ulehčit. Může to být například aplikace, díky které budete mít přehled, kolik kroků jste za den ušla, kalorická kalkulačka, aplikace na sebekoučink od STOBu, video cvičení na internetu nebo různé stravovací programy zdravé výživy,“ říká Kateřina Šimková. Právě poslední zmíněná krabičková dieta je založena na pravidelném příjmu pestré, chutné a zdravé stravy, kterou sestavuje nutriční tým specialistů a profi kuchařů. Nesporná výhoda tohoto principu stravování spočívá tom, že odpadá starost s přípravou jídla, řešením skladby a energetické hodnoty pokrmů. Líp si navyknete na správné stravovací návyky a máte delší čas se zorientovat v kalorických tabulkách, abyste v budoucnu uměly samy jídelníček sestavit. Vybírat můžete z celé řady programů. Od těch, co vám pomohou nastartovat metabolismus, zhubnout, nabrat svalovou hmotu, nebo „jen“ jíst zdravě a chutně.
Jíte zdravě. Opravdu?
Ne všechno jídlo, které je v obchodech lákavě označené jako fit, protein, bez tuku a podobně, je skutečně pro zdraví výhodné. „Příkladem mohou být třeba snídaňové kaše. Podívejte se do výživových hodnot na obale, abyste zjistila, kolik tělu dáváte energie, tuku a cukru. Ty rozdíly mohou být diametrálně odlišné. Ochucený ovocný jogurt také nebude žádný šlágr, sáhněte spíše po bílém jogurtu a dejte si ho s porcí čerstvého ovoce. Také se stává, že klasický výrobek může mít více bílkovin, než ten, který na obalu hlásá, že obsahuje protein. Už proto se vyplatí číst etikety,“ upozorňuje nutriční specialistka Mgr. Kateřina Šimková. A těch příkladů je více. Avokádo je bohaté na řadu výživových látek, ale je také nesmírně tučné, tzn. že bychom ho neměli sníst celé, ale jen kousek. Z toho vyplývá, že musíme mít přehled, jak potraviny kombinovat a v jakém množství si je dopřát.
Nevzdávejte se zdravého jídla ani v práci. Služba jidlovpraci.cz vám doveze zdravé krabičky až na pracovní stůl.