I děti mohou mít problémy se zády a často dokonce i větší než mnozí dospělí. Je to dáno tím, že stále rostou, a navíc mají daleko měkčí kosti, takže se jim páteř deformuje častěji. Jednou z možností, jak tomu zabránit, je koupě správného školního batohu.
Jak poznat špatný batoh do školy?
Často rodiče nemají ani tušení, že svým dětem kupují zcela nevhodný školní batoh. I takové totiž mohou být docela drahé a vyšší cena je pro valnou většinu rodičů zárukou kvality. Žel to tak vždy není.
Spíše se doporučuje vybírat školní batoh podle hmotnosti. V případě, že jde o brašnu pro dítě na prvním stupni, maximální váha zavazadla by se měla pohybovat okolo 1,2 kg. U děti druhého stupně je to pak o dvě desetiny kilogramů víc.
Zdá se to jako marginálie, ale i takové drobné hmotnostní odchylky mohou hrát velkou roli ve zdraví dítěte. Příliš velká zátěž totiž může jejich páteř namáhat maximální měrou, díky čemuž nevydrží posturální svaly hrát svou úlohu a začnou se vytvářet nerovnováhy. A ty pak vedou i k takovým stavům jako je hrb, rovná záda či dokonce skolióza.
Hmotnost batohu je samozřejmě důležitá, ale podstatná je i ergonomie zavazadla. To, když nebude sedět správně, může vážit jako pírko a stejně to povede k nežádoucím zdravotním následkům. Zásadní je v tomto ohledu hlavně zadní část, která by měla být dostatečně pevná, aby mohla být pro záda vhodnou oporou. Před koupí tašky doporučujeme pročíst nějaký poradní web ke školním aktovkách a batohům.
Vhodný batoh na výlety
Děti samozřejmě nepotřebují batoh pouze do školy, ale také na výlety. Ty pochopitelně musí rovněž splňovat všechny potřebné parametry typu hmotnost a správná ergonomie.
Není dobré k tomu používat školní model, který je přeci jen určen pro přenášení učebnic a sešitů. Batohy na výlety jsou vnitřně trochu jinak uspořádané a snadněji se do nich naskládá spacák a další nezbytnosti, které jsou pro takové expedice do přírody potřebné.