Nedejte aftám šanci

S nastávajícím podzimem a klesajícími teplotami začíná nejenom epidemie chřipek či angín, ale také „aftová“ sezóna. S tímto bolestivým onemocněním má jistě zkušenost každý z nás, nevyhýbají se totiž nikomu.

Nedejte aftám šanci

V hlavní roli bolest

Afty vznikají pouze na měkkých částech úst či na spodní straně jazyka, nikdy je nenajdeme na dásních nebo na patře. Je vyloučené si je splést s čímkoliv jiným, vřídek má světle žlutou barvou s nápadně nateklým okolím. I když se většinou objevují po jednom, může jich být i více. Charakteristická je nápadná bolest, která znemožňuje konzumování jídla, pití a v některých případech i řeč. Příčina tvorby není přesně známa, avšak s největší pravděpodobností souvisí se snížením imunity a s hormonální nerovnováhou. Často se také objevují jako reakce na nadměrný stres. Bývá i doprovodným jevem některých vážnějších onemocnění, jako je celiakie či Crohnova choroba. Prevenci nepomáhají ani zlozvyky v podobě kousání tváří, rtů nebo jazyka. V neposledním případě hrají roli také určité potraviny a přecitlivělost na nějaké složky, které obsahují.

 

Jak jim předcházet?

V první řadě se zaměřte na stav vaší imunity a snažte se ji podpořit co nejvíce. Dodržujte životosprávu, spěte minimálně osm hodin denně a snažte se vyhýbat stresovým situacím. Dostatečně pijte a upravte si jídelníček tak, abyste přijímali všechny potřebné vitamíny, minerály a živiny. Kromě klasického vitamínu C zařaďte i potraviny s vysokým obsahem vitamínu B. K těm patří například kvasnice.

K prevenci přispívá i omezení či úplně vynechání kouření. Samozřejmostí je také správná péče o dutinu ústní, která zahrnuje pravidelné čištění zubů a používání bylinných ústních vod. Cílem je zneškodnit co nejvíc bakterií a mikroorganismů, které by tvorbě aft mohli výrazně napomoci. Vhodnou prevencí může být také promyšlená volba zubní pasty – vhodné je používat pasty bez SLS pěnidel. A jestliže jste citliví, nepoužívejte tvrdý kartáček na zuby, ale volte spíše měkké typy.

Úleva od bolesti

I když bolest, kterou aft může způsobit je někdy opravdu veliká, útěchou vám může být, že brzy odezní. Afty všeobecně nemají dlouhého trvání, existuje však několik způsobů, jak si od bolesti pomoci. Takovou první pomocí může být kostka ledu, kterou přikládejte na postižené místo. Chlad místo na krátkou dobu znecitliví a uleví tak. Velkou pomocí jsou i bylinné roztoky, které si buď můžete namíchat doma sami, nebo jsou k dostání v lékárnách jako speciální bylinné roztoky na masáž dásní. Vynechte také příliš kořeněná a dráždivá jídla, která by vám způsobila zbytečnou bolest navíc.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.