Horečka je běžným příznakem, který doprovází různá onemocnění. Aktivuje tak imunitní systém a tělo bojuje s patogeny. U dětí však vysoká horečka může být nebezpečná, proto je třeba znát způsoby, jak ji efektivně srazit a podpořit imunitu dítěte.
Jak změřit teplotu?
Důležitou otázkou je, jak správně změřit tělesnou teplotu u dětí. U nejmenších, tedy novorozenců a kojenců je nejlepším řešením měřit teplotu v konečníku. Jedná se totiž o nejpřesnější způsob. Po změření je však třeba vždy odečíst 0,5 °C. Jestliže tedy naměříte 38 °C, počítejte s tím, že teplota je 37,5 °C. U starších dětí pak není problémem ani změřit teplotu v podpaží, je však třeba, aby dítě vydrželo v klidu sedět a nechat si teplotu změřit.
Samozřejmě můžete zvolit i bezkontaktní teploměry, u těch však bývá otázkou jejich spolehlivost. Moderní technologií je kontinuální snímač teploty, který můžete propojit se svým mobilním telefonem. Jedná se o malé zařízení, které přilepíte na dítko. To pak neustále měří tělesnou teplotu a výsledky posílá do vašeho mobilu.
Vysoká horečka
Horečka u dětí je rozdělena do dvou fází. V té první dochází ke stoupání teploty, kdy imunitní systém začíná reagovat na patogeny. V této fázi je spojena horečka u dětí a studené končetiny, objevit se může také zimnice. Ve druhé fázi se pak teplota udržuje v jedné hladině. V tomto momentě pak teplota odchází z těla a dítě má horké končetiny i celé tělo. Někdy se může objevit také vysoká horečka u dětí bez dalších příznaků, jestliže trvá déle než jeden den, je vhodné navštívit lékaře. V lékárničce by vám nikdy neměl chybět teploměr.
Možné problémy
Vysoká horečka u dětí může mít nepříjemné následky, a to zejména u těch nejmenších. U dětí do pěti až šesti let hrozí křeče spojené s horečkou. Proto je důležité vždy co nejdříve zakročit a snažit se teplotu snížit. Častým onemocněním je horečka a průjem u dětí, při kterých lze podávat léky. Jestliže dítě příznivě reaguje na léčbu, není třeba se výrazně znepokojovat. Kromě snížení horečky léky je však důležité také podpořit imunitu dítěte vitamíny.
Jak horečku srazit
Nejběžnějším způsobem, jak srazit horečku u dětí, jsou specifické léky. Ty většinou zabírají poměrně rychle a dítěti se tak brzy uleví. Běžnou volbou je paracetamol nebo ibuprofen. Za horečku považujeme teploty od 38 °C. Častou otázkou je, jak srazit horečku 40 u dětí, ovšem při takto vysoké teplotě je nutné zvážit návštěvu lékaře. Obzvláště pokud teplota překročí 40 °C, anebo nedochází k jejímu snížení.
Zábaly
Kromě léků jsou velkou pomocí také zábaly pro úlevu od horečky. V některých případech stačí k ochlazování například ručník (na zápěstí, nohy), ovšem pro kompletní zábal budete potřebovat prostěradlo. To namočte do vlažné vody – pro menší děti je třeba teplejší voda, starší děti zvládnou i chladnější vodu kolem 25 °C. Prostěradlo dobře vyždímejte a zabalte do něj dítě. Přidejte ještě jednu vrstvu, suchý ručník či deku. Zábal nechte zhruba 5—10 minut a následně ho sundejte. Poté pozorujte teplotu dítěte – jestliže neklesá, je dobré zábal po 30 minutách opět zopakovat.
Důležité příznaky
Horečka mnohdy nebývá považována za výrazně nebezpečný stav, ovšem pokud je doplněna určitými příznaky, rozhodně byste neměli podceňovat návštěvu lékaře. Jestliže je horečka doprovázena spavostí a apatií, poruchami vědomí je třeba navštívit lékaře. Stejně tak pokud dítě nepřijímá tekutiny a hrozí tak dehydratace – při opakovaném zvracení. Problémem může být také ztížené dýchání. Jestliže pozorujete některý z těchto příznaků, pak je třeba rychle reagovat a nespoléhat se pouze na domácí léčbu. Horečka je nebezpečná zejména u novorozenců, kdykoliv tedy teplota překročí 38 °C, je vhodné zajít k lékaři.
Ačkoliv je horečka poměrně běžným příznakem jiných onemocnění, zejména u dětí je třeba být na pozoru a mít o průběhu nemoci přehled.