Bolest zad u dětí – co na ni platí?

Problémy se zády patří v poslední době k nejčastějším onemocněním. Potýká se s nimi řada lidí bez ohledu na věk. Pořádně potrápit dovedou i děti, s prevencí by se proto mělo začít právě u nich. V dětském věku totiž ještě můžete ledacos změnit a zachránit.

Bolest zad u dětí – co na ni platí?

Vyžeňte je od počítačů

Děti prosedí v průměru okolo devíti hodin denně. Důsledkem toho pak může být nejen obezita, ale i špatný vývoj jejich páteře. Pohlídejte proto, ať vaše dítko netráví příliš času u počítače ani televize. Právě změna životního stylu, která je spojená s užíváním nových technologií a s pasivní zábavou, která zabírá veškerý volný čas, se negativně podepisuje na jejich zdraví. Vyžeňte je proto od obrazovek mobilů, tabletů a notebooků a nabídněte jim alternativu v podobě pohybových aktivit. Dbejte ale na to, ať zátěž není jednostranná – v takovém případě by totiž byla více ke škodě než k užitku.

 

Ať je pohyb zábavou

Běžte svým dětem příkladem. Probudit v nich motivaci ke cvičení totiž může být docela obtížné. Na argumenty, že je v budoucnu nebudou bolet záda, celkem logicky v tak raném věku příliš neslyší. Do pokojíčku jim můžete pořídit žebřiny. Ty už totiž dávno nejsou jen doménou tělocvičen nebo rehabilitačních zařízení. Jejich výhodou je, že se vejdou prakticky kamkoli a nezaberou přitom mnoho místa. Děti se na nich krásně protáhnou a vydovádí a ani jim nedojde, že cvičí. Formou zábavného hraní pracují na své fyzické kondici a dělají to s radostí. A co víc – možná jim přijdete na chuť i vy. Poskytnou totiž bezpečnou oporu při rehabilitačních cvicích.

 

Batoh v hlavní roli

Největší nápor zažívá dětská páteř s nástupem do školy. A to nejen kvůli dlouhému sezení, na které nebyla předtím zvyklá, ale také z důvodu nošení těžkých školních batohů. Ty musí malé ratolesti vláčet každý den na svých zádech. A nutno říct, že dětské batohy pro prvňáčky i se všemi pomůckami, výtvarnými věcmi a sportovním pytlem na tělocvik mnohdy váží daleko víc, než jsou malá tělíčka schopna unést. Dbejte proto na to, ať nosí jen to, co opravdu potřebují. Uvidíte, jak vám jejich záda poděkují!
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.