Připravte se na změny v pozemním vysílání

Díváte se rádi na televizi a vždy si u této činnosti příjemně odpočinete a relaxujete? Pokud o tento koníček a pohodové chvíle u televize nechcete přijít, měli byste se připravit na změny v pozemním vysílání, které již začaly a další nás čekají v blízké době.

Připravte se na změny v pozemním vysílání

Co je to pozemní vysílání

Pozemním vysíláním se rozumí vysílání přes klasickou anténu. Toto vysílání je v současnosti jediným, kdy můžete televizní signál přijímat zcela zdarma. Novým nastupujícím trendem je však digitální televizní vysílání přes sítě pozemních vysílačů. Současné vysílání DVB-T bude tedy nahrazeno novým DVB-T2. Na nové vysílání se má přecházet prostřednictvím tří přechodových sítí. Mezi nimi jsou dvě celoplošné, jako je Česká Televize a České Radiokomunikace a jedna síť je regionální.

 

Jaké je nové vysílání

Nové digitální vysílání je již spuštěno, ovšem do konce roku funguje nadále i stávající. Následující rok má však postupně docházet k vypínání starého vysílání a uživatelé televize budou nuceni vyměnit svá zařízení tak, aby mohli přijímat nový signál. V tomto případě bude potřeba pořídit si nový set top box s DVB-T2 nebo televizi DVB-T2.

Staré vysílání DVB-T zůstává v současné době ve zhoršeném SD rozlišení, po celé republice už však začaly vysílat programy ve vysokém HD rozlišení. Pokud jste už vlastníky nových set top boxů nebo nových přijímačů, tak jste mohli tuto změnu již zaregistrovat.

 

Výhody změny ve vysílání

Všechny tyto technické změny mají za úkol modernizovat staré vysílání, zmenšit prostor pro televizní vysílání a zmenšit také velikost vysílaných dat. Odměnou pak bude umístění více programů do jednoho multiplexu a to, aniž by byla ztracena kvalita. Zároveň se tímto krokem uvolní část pásma pro služby mobilních operátorů a rozšíří se také LTE internet. Mimo jiné se může divák těšit i na lepší obraz s vysokým rozlišením.

 

Jednoduché a rychlé řešení

Aby vás tato změna nezaskočila, začněte pořízení nového přijímače řešit už nyní. Nejlepším krokem je zakoupení televizoru s DVB-T2. Jedná se o tuner nebo set top box, který dokáže přijímat nové digitální vysílání. Zároveň je nutné, aby tento přijímač, tedy televizor podporoval kódování H.265/HEVC.

Kromě televizoru s DVB-T2 tunerem je vhodné pořídit si kvalitní televizní anténu, popřípadě celý anténní systém. Správným zapojením a nastavením získáte kvalitní obraz s vysokým rozlišením a můžete si tak užít bezproblémové sledování televize. Pokud máte televizi, která nepodporuje výše zmíněné kódování je možné i starší televizor doplnit pouze set top boxem, který bude sloužit pro příjem klasického DVB-T, ale zároveň i nově přicházejícího DVB-T2.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.