Realitním makléřem se může v dnešní době stát kdokoli se živnostenským listem. Vzhledem k velké konkurenci se ale makléři musí v práci snažit. Na začátku je tedy třeba si přiznat, že nejsou v jednoduché situaci. Proto se velká část z nich uchyluje k nekalým praktikám, kterými se snaží získat zákazníky téměř za každou cenu. Pojďme se podívat na nejčastější z jejich fint.

Podvody jsou často jediná šance, jak mohou realitní makléři zaručeně uspět. Některé z kliček jim spočítá Česká obchodní inspekce, jiné ale nezákonné nejsou. Nejzávažnější z nich jsou triky používané při prodeji a koupi nemovitostí v řádech milionů korun.

Koupím dům v této lokalitě

Snad nejčastější fintou realitních makléřů je ta, kdy na začátku neřeknou, kdo ve skutečnosti jsou. Na autobusovou zastávku například vylepí inzerát ve znění „Koupím dům v této lokalitě“ a přidá telefonní číslo. Na inzerát odpovíte, myslíte si totiž, že na druhé straně bude běžný člověk. Když ale dotyčný zvedne telefon, zjistíte, že mluvíte s realitní kanceláří.

Další trik se obejde zcela bez vašeho přičinění. Pokud inzerujete pronájem nebo prodej bytu na webu bez realitní kanceláře, můžete být snadný cíl. Makléř si stáhne vaše fotky, informace o bytu a začne jej sám a bez vašeho svolení nabízet. Až poté se vám ozve s tím, že pro vás má nabídku. Samozřejmě ale bude požadovat provizi za zprostředkovaný obchod.

Máme kupce vašeho bytu, ještě ho ale neviděl

Už jste někdy potkali člověka, který by byl ochoten koupit byt, který nikdy neviděl? Tohle je další z vynalézavých lží, které makléři používají. Falešný kupec si to ale rozmyslí při podpisu zprostředkovatelské smlouvy. Přestože vám začala docházet trpělivost, protože o byt nikdo neprojevil zájem, falešný kupec vás dokáže uklidnit. Znovu tak začnete věřit svému makléři a nebudete přemýšlet o odchodu ke konkurenci.

Nevěřte také informaci, že byt do pár dní prodáte. Najít kupce není snadné a může to trvat i několik týdnů. Spousta lidí vyčkává, zda se například nebude cena nemovitosti snižovat, jiní se dlouho rozhodují. Ve výsledku počítejte spíš s jedním až třemi měsíci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno