Pravděpodobně nejznámější perskou zahradou na celém světě je Tádž Mahal. Přečtěte si, co je pro perské zahrady typické a objevte další známé zahrady v tomto stylu.
Charakteristika perských zahrad
Pro perské zahrady je charakteristických hned několik prvků. Předně se tímto způsobem označuje formální palácová nebo rekreační zahrada, která se nacházela v Íránu a sousedních oblastech v období starověku, středověku i novověku.
Pro původní perskou zahradu byla typická osová linie, která byla tvořena nějakou vodní nádrží nebo vodním tokem. Zpravidla byla tato zahrada rozdělena do čtyř různých sektorů. Každý z těchto sektorů měl přitom za úkol charakterizovat jeden z prvků. Jednalo se o oblohu, zemi, rostliny a vodu.
V perských zahradách byl kladen velký důraz na zakomponování fontán a nádrží. Voda zde měla jak dekorativní efekt, tak i praktický účel. Sloužila totiž k zavlažování zahrady.
TIP: Pusťte se do tvorby vlastní okrasné zahrady. Vyberte si efektní tvarovanou bonsaj.
Časem se vzhled perských zahrad vyvíjel
Postupem času prošel typický vzhled perské zahrady proměnou. Vliv na to měla zejména evropská zahradní kultura v podobě barokních úprav, které se v té době běžně používaly ve Francii. S ohledem na to se například v perských zahradách začaly vysazovat jiné druhy rostlin.
Navštivte nejznámější perské zahrady
Jak jsme již zmínili v úvodu tohoto článku, tou pravděpodobně nejznámější perskou zahradou je bezpochyby Tádž Mahal. Ten najdete v Indii a od roku 2007 je navíc zařazen mezi sedm novodobých divů světa. Za zmínku stojí i fakt, že je Tádž Mahal právem považován za jeden z nejvýraznějších symbolů Indie.
Mezi další významné perské zahrady, navíc zapsané v seznamu UNESCO, se řadí například Šalimarovy zahrady v Pákistánu, Generalife a Alhambra ve Španělsku nebo Bagh-e Babur v Kábulu. V Íránu se poté jedná například o zahradu Eram či Fin.
Více informací ze světa okrasných stromů a zahrad najdete na www.okrasne-stromy.cz.