V čem spočívají výhody recyklace textilu?

V čem spočívají výhody recyklace textilu?

S nedávným vzestupem moderního hipsterství a rychle se rozvíjejícího ekologického hnutí se mnozí lidé vydali cestou za udržitelnějším způsobem života. Iniciativy, jako minimalizmus, zdravý životní styl, ekologie a zaměření se na redukci odpadu, můžeme pocítit na každém kroku. Jedním z trendů je také zájem o opětovné využití a recyklaci textilií přes textilní recyklační centra.

 

Darování oblečení pomáhá lidem v nouzi

Používané oděvy mohou pomoci rodinám a jednotlivcům oblékat se důstojně. To nejenom, že dopomáhá k vyššímu sebevědomí, ale může vyústit také v lepší zaměstnání a sociální mobilitu. Například některé neziskovky poskytují oblečení maminkám a dětem v azylových centrech, lidem bez domova nebo těm, které postihla nešťastná událost – válka či přírodní katastrofa.

 

Recyklace oblečení prospívá životnímu prostředí

Otázka životního prostředí znepokojuje celý svět a řeší se téměř všude – v politice i ve společnosti, protože znečistění má zničující důsledky a zasáhne nás všechny. Výroba oblečení a textilu k ničení životního prostředí přispívá. Navíc textil je také nebezpečným odpadem. Většina tohoto odpadu končí v rozvojových zemích, kde se textil vyrábí, což v praxi znamená znečištění místní půdy a vodních ploch.

Syntetické textilie využívají nebezpečné chemikálie a vyžadují výrobu fosilních paliv a na přírodní textilie, jako je například bavlna, se podle výzkumů používá až čtvrtinu pesticidů. I když tyto negativní dopady nebudou zcela vyloučeny, recyklováním textilu a jeho opakovaným využitím můžeme účinky, které zmiňované faktory na planetu mají, výrazně snížit.

 

Začněte s recyklací také

Recyklace oblečení nikdy nebyla jednodušší. V celé Praze a okolí se nachází přes 500 oranžových kontejnerů na oblečení. Najdete je na mnoha místech, kudy denně chodíte. V blízkosti škol nebo obchodních středisek, která denně navštěvujete. Prakticky vás tento dobrý skutek tedy nebude stát příliš mnoho úsilí a času navíc.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.