Umělé oplodnění a nejnovější metody léčby neplodnosti

Dříve se s neplodností potýkal každý 7. pár, později to byl 5. pár, dnes již odborníci hovoří o tom, že problém má až každý 4. pár snažící se o početí. Zasáhla nás přímo epidemie neplodnosti, která má tendenci narůstat. Důvodů je více, těmi nejpodstatnějšími jsou dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce, pozdější věk pro plánované rodičovství, nevhodný životní styl a stres. Naštěstí je současná medicína čím dál dokonalejší a metody léčby neplodnosti jsou na čím dál vyšší úrovni. Asistovaná reprodukce nabízí širokou řadu léčebných postupů od těch jednoduchých až po ty složité a technicky propracovanější. V embryologických laboratořích se dějí zázraky a díky tomu se může mnoho žen stát maminkou.

Umělé oplodnění a nejnovější metody léčby neplodnosti

Klinika asistované reprodukce Karlsbad Fertility v Karlových Varech

Na klinice Karlsbad Fertility jsou klientům nabízeny všechny nejmodernější dostupné metody současnosti. Vysoce kvalitní vybavení a přístrojová technika celý proces usnadňuje a umožňuje dosažení těch nejlepších výsledků na poli mimotělního oplodnění. Kromě osvědčených lékařských postupů je velice důležitá psychická pohoda a vyrovnanost s celou situací, proto je pro všechny páry, které se trápí touto problematikou, k dispozici ordinace psycholožky. Vhodná je tzv. psychoterapie, ta může pomoci k pochopení celého problému a vede ke smíření se s „dítětem ze zkumavky“. Léčba je prováděna individuálně podle skutečného stavu pacienta, během ní klientka dochází pouze k jednomu lékaři, díky tomu k němu má větší důvěru a cítí se psychicky více v pohodě. Na klinice jsou lékaři k dispozici sedm dní v týdnu, úspěšnost léčby se pohybuje mezi 50 až 70 %. Více informací o léčbě neplodnosti naleznete zde.

 

Jaké jsou možnosti léčby neplodnosti?

V případě, že se vám nedaří počít dítě přirozenou cestou déle než 1 rok, u starších žen dokonce do 6 měsíců, na nic nečekejte a objednejte se na kliniku asistované reprodukce na vstupní vyšetření. Nic tím neztratíte a třeba se zjistí, že se jedná o pouhou banalitu, kterou vyřešíte vhodně zvolenými léky. Správná diagnóza a řada základních vyšetření obou partnerů je nezbytná. Během celého procesu zjistíte, zda netrpíte nějakým onemocněním, nemáte vadu vnitřních pohlavních orgánů, poruchu menstruačního cyklu, anovulaci, nekvalitní spermie či genetické abnormality chromozomů. Na základě těchto výsledků se můžete přiklonit k umělému oplodnění, vyžaduje-li to váš zdravotní stav, které můžete podstoupit s vlastními či darovanými vajíčky a spermiemi. Dárcovství je v České republice naprosto anonymní, dárci musí být zdraví, mají za sebou všechna potřebná vyšetření včetně genetiky a testů pohlavně přenosných chorob. Více informací o dárcovství naleznete zde. Kromě základní genetiky celého páru je možné provést také genetickou diagnostiku samotných embryí (PGD), ta je velmi vhodná, pokud alespoň jeden z páru trpí dědičným onemocněním nebo má nějaké chromozomální odchylky, případně pokud má žena vyšší věk či prodělala opakované potraty.

 

Neinvazivní metody léčby neplodnosti

Mezi základní metody pro umělé oplození patří tzv. oplodnění in vitro. Předcházet však může neinvazivní způsob léčby, a tím je podpora ovulace a následné načasování pohlavního styku. Rizika jsou téměř minimální, až na možnost vzniku vícečetného těhotenství. Další možností je IUI – intrauterinní inseminace, kdy jsou spermie při správném načasování zavedeny přímo do děložní dutiny. Předem odebrané spermie včetně ejakulátu jsou upraveny v laboratoři, zvýší se tak počet spermií ve vejcovodu, a tak je oplození vajíčka pravděpodobnější. Zákrok se podobá gynekologickému vyšetření, provádí se ambulantně bez nutnosti pracovní neschopnosti.

 

Efektivnější metody léčby neplodnosti

IVF – in vitro fertilizace je klasickou metodou léčby neplodnosti, kdy dochází k oplodnění ve zkumavce. Ženě jsou po předchozí hormonální stimulaci odebrána zralá vajíčka ve vyšším počtu a ta jsou následně oplodněna spermiemi partnera. Ty musí proniknout k vajíčku bez zásahu lékařů, jedná se tak o maximálně přirozený proces mimo tělo v laboratoři. ICSI – intracytoplasmická injekce spermie je mikromanipulační metoda, která nahrazuje přirozený průnik spermie do vajíčka, jehlou je tedy jediná spermie vpravena do zralého oocytu. Po úspěšném oplození se dále embrya kultivují. Ideální doba prodloužené kultivace je 5 dnů, maximálně 6 dnů. Tímto postupem se vyselektují ta nejlepší embrya, která mají největší šanci na přežití. Poté se transferují do dělohy nebo se mrazí pro pozdější embryo transfery.

 

Alternativní doplňková léčba

Mezi velice zajímavé léčby k doplnění některé z metod umělého oplodnění patří akupunktura, masáže a Mojžíšovo cvičení. Tato alternativní reprodukční medicína působí velmi dobře na psychiku, fyzický stav a celkově zvyšuje úspěšnost léčby. Propojení klasické a východní medicíny se ukazuje stále častěji jako vysoce efektivní. Akupunkturu je vhodné použít před a po transferu, což může pozitivně ovlivnit celý výsledek. Na klinice ji provádí zkušené asistentky s pomocí akupunkturních jehel. Aplikace není bolestivá.

Článek byl napsán s využitím informací z webu kliniky KARLSBAD FERTILITY http://www.ivf-kv.cz/
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.