Jarní únava, stres spojený nejen s aktuální situací a také různá omezení, která nám brání dělat to, co jsme byli zvyklí, mohou působit na naše zdraví i náladu. Co dělat, abychom se cítili lépe?
Na náladu má vliv mnoho věcí, i když si je často ani nepřipouštíme. Hlavou nám vrtá spousta otázek, řešíme různé starosti a často zapomínáme sami na sebe a na to, že i my sami jsme důležití. Za únavu, špatnou náladu a chuť zalézt do postele a zůstat v ní alespoň týden, si tak občas můžeme sami. Naštěstí existují možnosti, jak se cítit lépe.
- Pitný režim. Bez vody dlouho nevydržíme, málokdo si ale uvědomuje, že nemusíme být úplně dehydratovaní, aby měl náš organismus problém. První varovný signál je pocit žízně, pokud ho budeme ignorovat nebo jsme naučení pít, až když máme žízeň, může naše tělo strádat. Nedostatek tekutin, kterých bychom za den měli přijmout kolem 2,5 litru, se pak projevuje malátností, únavou, bolestí hlavy, zhoršeným soustředěním a podrážděností. Pokud nás pak čeká třeba fitness trénink, místo radosti a těšení se jdeme do posilovny otrávení a bez chuti, přitom stačí zlepšit a dodržovat pitný režim.
- Pravidelný pohyb jde s pitným režimem ruku v ruce. Když se nebudeme hýbat, zlenivíme a každá aktivita tak pro nás začne být namáhavá a budeme se jí vyhýbat. Zvlášť, pokud máte sedavé zaměstnání, je pohyb velmi důležitý. Do svého programu zařaďte pravidelně pohyb, ať už vyrazíte na spinning, procházku se psem nebo si půjdete zaplavat.
- Péče a odpočinek jsou stejně důležité, jako aktivní pohyb. Naučte se udělat si čas na sebe, zastavit se, dát si kávu, přečíst knihu, dopřát si wellness nebo zajít na masáž. Zkrátka naučit se myslet také na sebe a ne jen na druhé.
A samozřejmě nesmíme zapomínat na dostatek spánku, zdravou stravu a příjemné zážitky s rodinou či přáteli. Když bude mít vaše tělo vše, co potřebuje, aby správně fungovalo, budete se celkově cítit mnohem lépe a budete mít také chuť podnikat a zkoušet nové věci.