Topte chytře – vyměňte dřevo za brikety

O topení dřevem se říká, že patří mezi nejlevnější způsoby vytápění. K financím, které však dáte za dřevo, připočítejte také čas, který věnujete manipulaci se dřevem, sekáním, skládáním a chystáním dřeva k topení. Ušetřete svůj čas i peníze a vyměňte dřevo za dřevěné brikety. Tento krok kupředu se rozhodně vyplatí.

Topte chytře – vyměňte dřevo za brikety

Proč netopit dřevem

Pro topení dřevem je nutné, aby bylo dřevo suché, dobře uskladněné a někdy může být opravdu problém proschlé dřevo sehnat. V takovém případě se spousta lidí uchýlí k nákupu čerstvě vytěženého dříví a na topení je to ihned znát. Topení mokrým dřevem je neekonomické a může špatně hořet, dehtovat nebo zanášet kouřovod. Při zatápění poznáte, že dřevo není dostatečně proschlé tak, že se rozhořívá opravdu dlouho, kouří a syčí při spalování. Po mokrém dřevě zůstává také v kotli nebo krbu velké množství popela a někdy větší kusy dřeva, které neshoří. V mnoha ohledech bývá vhodnější vyzkoušet jinou možnost pevného paliva, a to dřevěné brikety.

 

Proč vybrat raději brikety

Dřevěné brikety jsou jako topivo vhodné do všech kotlů, dá se jim topit v krbových kamnech a také přitápět v krbu. Je možné dřevěné brikety použít také do venkovního grilu nebo briketami topit na chatě či chalupě. Samozřejmostí je výběr kvalitních briket, které neobsahují žádné chemické ani jiné příměsi a bývají tak často právem označovány za nejčastěji vyhledávané palivo v budoucnosti. Výhodou dřevěných briket je jejich vysoká výhřevnost, ekologičnost a pohodlné použít, stejně tak jako dlouhodobější skladování a cenová dostupnost.

 

Jak topit briketami

Topení dřevěnými briketami je rychlé a jednoduché. Stačí, když v kotli rozděláte oheň běžně, jak jste zvyklí. Stačí zapálit jednu briketu, kterou můžete rozlomit a poté přiložit další dvě až tři brikety a nechat rozehřát. Poté nechte otevřený přívod vzduchu a po rozhoření briket přívod vzduchu uzavřete. Brikety hoří zhruba půl hodiny až hodinu a poté začnou žhnout a vydrží takto sálat teplo ještě několik hodin posléze.

Skladování a další výhody

Ke skladování dřevěných briket a dřevěných pelet vám postačí suché místo. Briketám nevadí ani chlad ani mráz, na rozdíl od dřeva. Díky tomu je můžete nakoupit ve větším množství, a využít tak možné slevy, která vám ušetří ještě víc peněz z rozpočtu. Popel z dřevěných briket obsahuje vcelku velké množství draslíku, a tak je vhodným ekologickým hnojivem. Největší výhodou je dlouhá doba hoření a následného žhnutí. Při srovnání současných cen dřeva se cenově dřevěné brikety vyplatí a mohou vyjít také levnější než uhlí a rozhodně jsou levnější než zemní plyn.

 

Jak poznat kvalitní brikety

Kvalitní brikety poznáte podle toho, že se vám s briketami bude jednoduše manipulovat a budou déle hořet. Dřevěné brikety s vysokým podílem kůry stromů jsou vhodné na noční topení a veškeré brikety pak obsahují jen čisté a kvalitně slisované dřevní piliny. Brikety jsou vždy naprosto suché a topení je s nimi opravdu snadné.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.