Tipy na zařízení pokojíčku, co poroste spolu s dětmi

Tipy na zařízení pokojíčku, co poroste spolu s dětmi

Nastal čas přestěhovat dítě z ložnice do vlastního pokoje? Zařiďte mu jej tak, aby s ním pohodlně a bez velkých investic mohl růst až do puberty. Máme pro vás několik tipů, jak na to.

 

Nepřehánějte to s barvami

Ačkoliv si dětský pokoj zaslouží pravidelně malovat, určitě se nepouštějte do žádných barevných experimentů a základní barvu volte v jednoduché neutrální a světlé barvě. Vůbec se nebojte bílé, krásně na ni vynikne malba oblíbené pohádkové postavy nebo zvířete.

Jakýkoliv bláznivý nápad, se kterým přijde samo dítě, můžete na zdech realizovat samolepkami. Barev se nemusíte bát u doplňků, povlečení, polštářků, závěsů i kusových koberců, které interiér dostatečně ozvláštní a snadno je budete v průběhu let obměňovat.

TIP: Kreativitu dítěte podpoří stěna s černou tabulovou barvou nebo tzv. chytrá zeď.

 

Nešetřete na základním vybavení

Vybavení dětského pokoje by měl být odolné, snadno udržovatelné a zdravotně nezávadné. Nejlepší je tedy vsadit na přírodní materiály, které nejsou ošetřeny chemickými nebo syntetickými látkami. U nábytku se nabízí dřevo, u textilií bavlna u podlahy např. vinyl nebo marmoleum.

I když vás láká zařídit dítěti pokojíček jako pirátskou kajutu nebo královskou komnatu, nedělejte to! Za pár měsíců dítě přestane bavit a co potom s ním? Zařiďte pokoj základními funkčními kusy nábytku, které můžete v průběhu let doplňovat a přemisťovat.

TIP: Je-li dětský pokojíček malý, nebojte se oslovit designéra, který dokáže na míru funkčně zaplnit každý volný kout a zajistit dítěti dostatek prostoru na vše, co potřebuje.

 

Myslete na funkční zóny

Pro sítě je pokojíček místem, kam si může zvát kamarády, schovávat se před celým světem, odpočívat i rozvíjet všechny své talenty. A na všechny tyto činnosti by měl mít dostatek prostoru. Potřebuje tedy místo na hraní, spaní i učení.

  • Hraní – Malým dětem nechce v pokoji co nejvíce nezastavěné plochy, ať si mohou neomezeně hrát. Hračky rozmístěte dokola do nízkých polic, ať na ně snadno dosáhne.
  • Spaní – Kvalitní odpočinek zásadně ovlivňuje to, jak se dítě vyvíjí, soustředí a ve školním věku také učí. Rozhodně tedy nepodceňte výběr postele a kvalitní matrace. Nemusíte vystřídat několik postelí, když rovnou pořídíte velkou postel z masivu, v průběhu let jen vyměníte matraci. Malému dítěti postačí levnější pevnější varianta, dítě starší 10 let už naplno využije ortopedickou zónovou matraci.
  • Učení – Jakmile vaše dítko nastoupí do školy a začne psát každodenně úkolu, bude potřebovat kvalitní velký stůl a ortopedickou židli. Do té doby si u kreslení a tvoření vystačí s menším stolkem a dětskou židličkou, která neubere tolik prostoru pro hry.

 

Úložného prostoru není nikdy dost

Oblečení, hračky, kreativní výtvory, sportovní potřeby, věci do školy i domácí mazlíček potřebují v dětském pokoji dostatek místa. Mějte to při zařizování na paměti. I když toho teď vaše batole nemá mnoho, uvidíte, že se to během let nasbírá, i když se teď dušujete, že ne.

Úložné prostory řešte chytře a funkčně. Využijte každé volné místo. Sdílí pokoj sourozenci a budou mít patrovou postel? Vytvořte šuplíky pod schody. Bude postel samostatná? Pořiďte takovou, která umožní vyklopit postelový rošt a schovat pod něj třeba mimosezónní oblečení. Máte dostatek prostoru? Položte skříň naležato, dítě dosáhne na všechny hračky a jakmile vyroste, postavíte ji, jak patří.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.