Sklenice vína pro zdraví

Víno bývá označováno jako nápoj optimismu, radosti, přátelství a dobré nálady. Tento oblíbený alkohol nechybí při romantické večeři ve dvou, ani při setkání s přáteli, neodmyslitelně patří k zábavě i různým společenským akcím, někteří si ho dopřávají pravidelně, jiní jenom při výjimečných příležitostech.

Sklenice vína pro zdraví

Co ukrývá

Ve víně je skryta nejen pravda, jak říká jedna známá lidová moudrost, ale také zdraví. Alespoň to tvrdí mnohé studie, které byly na toto téma provedeny. Neustále jsou předkládána nová a nová fakta o jeho prospěšných účincích. Obsahuje spoustu cenných látek jako je draslík, vápník, hořčík, železo, řadu stopových prvků a také vitamínů. Nechybí v něm ani látky s antioxidačním účinkem, především flavonoidy, které jsou známé svým antibakteriálním a antivirovým účinkem.

 

Víno jako lék

Víno bylo považováno za lék již od pradávna, o čemž svědčí písemná svědectví v historických pramenech. Věřilo se, že zlepšuje plodnost žen, používalo se k léčbě nespavosti, k čištění střev, k hojení ran, ke snižování horečky. Tento léčebný prostředek byl vytlačen až s léky, které začal produkovat farmaceutický průmysl. A věřte tomu nebo ne, ale ještě v roce 1892 vám lékař mohl víno předepsat.

 

Pro klidnou mysl

Víno vás zbaví stresu, únavy, naladí vás do pohody a zajistí vám klidnější a zdravější spánek. To vše má na svědomí hormon melatonin, který mohou produkovat také rostliny. Jeho bohatým zdrojem jsou slupky modrých hroznů, ze kterých se vyrábí červené víno, především Merlot a Cabernet Sauvignon.

Všeho s mírou!

Lidé, kteří konzumují víno v rozumné míře, se dožívají vyššího věku než abstinenti. Co je však ona rozumná míra a kde se nachází tenká hranice mezi střídmostí, která nám prospívá, a nadměrnou konzumací, která organismu škodí? Odborníci mají jasno – u žen se jedná o dvě deci denně, muži potom mají povoleno dvakrát tolik. Ve věku nad 60 let jsou pak doporučovány čtyři deci kvalitního červeného vína bez ohledu na pohlaví.

 

Zdravý životní styl

Popíjení kvalitního červeného nebo bílého vína však ke zdraví nestačí. Hlavní roli hrají správné stravovací návyky, dostatečný pohyb a psychická pohoda. Tak, radujte se ze života a užívejte si všechny krásy a chutě, které nabízí!
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.