Kvalitní a častý pohyb je pro lidské pokolení důležitý. Toho je možné docílit celou řadou metod. Lidé třeba běžně běhají, věnují se in-line bruslení, případně jezdívají na kole.
Všechny tyto sportovní aktivity však mají jednu nevýhodu – odehrávají se venku, a tam nebývá vždy příjemně. Kdo nechce zbytečně čekat, až přestane pršet nebo roztaje sníh, zařídí si to tak, aby se mohl hýbat i doma, třeba pomocí rotopedu.
Když počasí sportu nepřeje
Jezdění na rotopedu je rozhodně vysoce efektivní způsob, jak posílit dolní končetiny i hýždě, zlepšit svou kondici a v neposlední řadě také pár kilo zhubnout. Aby bylo možné dosáhnout takovýchto efektů, je nezbytné jezdit minimálně obden. Ne každému se ovšem do něčeho takového chce.
Na kole člověk může objevovat nová místa, případně se kochat přírodou či okolní architekturou, ale s rotopedem nikdo nikam nedojede, i když šlape o sto šest. Ne každého něco takového baví.
Proto je dobré si během jezdění pustit třeba oblíbené televizní programy či hudbu do sluchátek. V takovém případě už se většinou člověk nemusí příliš nutit ani do domácího sportování.
Který vybrat?
Rotopedů je skutečně obrovské množství a rozdíly mezi některými verzemi jsou docela velké. Hodně záleží na tom, co člověk od rotopedu vůbec očekává.
Kdo chce doma jezdit jen když je venku ošklivě, tomu bohatě postačí levnější model do deseti tisíc korun. Ty už bývají dokonce i docela ergonomické. Dá se u nich nastavit výška sedátka, případně jeho vzdálenost od řídítek. Obvykle však nabízejí pouze několik málo stupňů obtížnosti, a tudíž žádný dynamický tréning.
Rotopedy nad deset tisíc a výše jsou již obvykle digitální. To v praxi znamená, že si na nich může jezdec nastavit i různě složité trasy, což vede k lepšímu pocitu z jízdy. Mezi velmi populární model vyšší kategorie patří kupříkladu rotopedy Stronggear.