Průvodce výběrem prostěradla – na co zaručeně nezapomenout?

Každá hospodyňka by měla mít toto téma doslova v malíčku. Mnohým z nás však jemné nuance této problematiky stále unikají. Víte například, proč se do ložnice nehodí na jiných místech tak propagovaný mikroplyš, nebo proč se obloukem vyhnout prostěradlům s nepropustnou úpravou?

Průvodce výběrem prostěradla – na co zaručeně nezapomenout?

Proč vlastně potřebujeme prostěradlo?

Už naše prababičky spaly na slamníku s plachetkou. Ovšem zatímco dříve byl hlavním problémem nekomfortní povrch místa pro spánek, dnes hraje hlavní roli hygiena. Je mnohem jednodušší vyprat prostěradlo oproti samotné matraci, a to i té se snímatelným potahem.

Ne vždy však samotné prostěradlo matraci ochrání – pro případ noční nehody u malých dětí (ale i seniorů) je vhodné zkombinovat tuto ochranu ještě s chráničem matrace. Prostěradla s nepropustnou úpravou jsou naopak nevhodná. Nejsou totiž tak prodyšná jako jejich „obyčejní“ sourozenci a mohou se negativně podepsat na komfortu spánku.

A ve hře je samozřejmě také estetika  – už obyčejná barva prostěradla může této místnosti dodat zcela jiný ráz!

 

Vybíráme prostěradlo podle druhu a materiálu

Tady jsou poučky velmi jednoduché. Vždy je třeba volit přírodní materiály s dostatečnou savostí, prodyšností a pohmatovým komfortem. Vhodná je zejména hladká bavlna, jersey, froté či bavlněný satén. Na mikrovlákno a mikroplyš naopak zapomeňte, jsou neprodyšné a elektrizují.

Všechny typy prostěradel lze sehnat v napínací variantě. Tu není třeba žehlit, a navíc se snadno povléká – gumičky stačí zastrčit za rohy matrací. Přesto však zejména starší generace nedají dopustit na klasické plachetky – jde však spíše o sílu zvyku a možná také o fakt, že tento typ ložnicového textilu je o několik desetikorun levnější než jeho napínací varianta. Při běžně péči o ložnici se však tato nepatrně navýšená investice vrátí několikanásobně!

Pozor na atypické matrace!

Výběr správného prostěradla si však často komplikujeme sami, a to nevhodným výběrem matrace. Stačí ta extra vysoká a už může být problém. Někteří výrobci navíc do popisů svých výrobků výšku započítávají a někteří ne. Nebojte se proto ptát a také důkladně propátrat trh, jinak se může stát, že na svou matraci dostatečně vysoká prostěradla zkrátka neseženete a budete muset platit za výrobu na míru.

 

Jak udržet prostěradla dlouho pěkná

A na závěr jsme si nechali několik šikovných typů, které vaše prostěradla udrží dlouho v perfektním stavu.

  • vždy perte podle pokynů (výrobce ví, proč to tak píše)
  • nevěšte prostěradla nasáklá vodou za rohy (zdeformují se)
  • napínací prostěradla nežehlete (není to potřeba ničí se struktura a guma, a navíc při napnutí pomačkání zmizí)

Budete-li se výše uvedenými radami řídit, už nikdy nešlápnete při koupi prostěradla vedle, a ze svého nového kousku se budete těšit bez problémů i řadu let. A to se rozhodně vyplatí!
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.