Přijde i k vám Zoubková víla?

Zoubkovou vílu vlastně nikdy nikdo neviděl, navštěvuje totiž jen ty nejmenší, kterým právě vypadl mléčný zoubek, a to pouze v noci. Děti tedy na cestě do říše snů a ani netuší, že k nim zavítala taková vzácná návštěva. Kdo je a proč vlastně Zubnička přichází?

Přijde i k vám Zoubková víla?

Zubnička

Zoubková víla navštěvuje jen ty ratolesti, jimž vypadly mléčné zoubky a uschovaly je před spaním pod polštář. Víla pak zoubek vymění za nějaký dárek, nejčastěji v podobě pastelek, omalovánek nebo drobných hraček. Na co zoubky vlastně potřebuje, nikdo přesně netuší. Traduje se však, že ze svých úlovků staví zámek, vyrábí začarované šperky nebo dokonce uloupené mléčné zoubky nosí těm, kterým se zoubky ne a ne vyklubat. Je tedy na vás, jakou variantu přednesete vašim dětem. Co je ale důležité, Zoubková víla obdaruje jen ty, jejichž mléčné zoubky jsou čisté a je vidět, že jim byla věnována patřičná péče. Na to se často zapomíná a je přeci škoda, nevyužít tohoto příběhu k motivaci i těch nejmenších „neposedů“.

 

Pomocníci

Pro kvalitní péči je třeba v prvé řadě pořídit kvalitní a spolehlivé pomocníky, bez nich to opravdu nepůjde. Po prořezání prvních zoubků zavítejte do obchodu a poohlédněte se po kvalitním zubním kartáčku a zubní pastě, nejlépe určené přímo dětem – ta je totiž velmi citlivá k dětským zoubkům i dásním a neobsahuje zbytečná barviva či další chemikálie. Většina z nich, zubní pasty Herbadent nevyjímaje, navíc obsahuje léčivé bylinky, jako heřmánek, hřebíček či šalvěj. Kvalitní péče o zuby je tedy stoprocentně zaručena. Dětské zubní pasty mimo jiné často lákají nejrůznějšími ovocnými příchutěmi, které ti nejmenší zajisté ocení. Co se týče zubního kartáčku, vybírejte ten s malou zaoblenou hlavičkou, příjemnou rukojetí a měkkými rovně střiženými vlákny. Kartáčky lze sehnat také v nejrůznějším barevných kombinacích, případně se vzorem oblíbeného pohádkového hrdiny, z nudné každodenní povinnosti tak lze hravě vytvořit neotřelou zábavu.

 

Technika

S vhodnými pomůckami jde ruku v ruce také správná technika. Tu vás a vaše potomky nejlépe naučí zubní lékař nebo zubní hygienistka. Obětujte pár minut denně a ukažte svým dětem, jak mají o svůj chrup správně pečovat. Malými krouživými pohyby je třeba zavítat i do méně přístupných míst jako je vnitřní strana zoubků či zadní stoličky a každý zoubek vyčistit zvlášť. Zpočátku na samotný proces čištění pro jistotu dohlížejte. Zuby je třeba čistit minimálně dvakrát denně, ideálně i po každém jídle. Kartáček pravidelně obměňujte (nejpozději po třech měsících, poté jeho účinnost totiž výrazně klesá), rozhodně i po každé nemoci. Jeho pořizovací investice je zaručeně příjemnější a méně nákladná, než případná léčba zánětu dásní, zubních kazů nebo dalších podobných nepříjemností.

Tak, nepropásněte zoubkovou vílu!

 

 

 

 
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.