Výběr vchodových i interiérových dveří není zase tak složitou záležitostí, jak by se na první pohled mohlo zdát. Stačí se rozhodnout pouze o pár parametrech a máte hotovo. Mnohdy ale výběr rozhodování končí výběrem barvy a materiálu. Stejně důležité, ne-li ještě důležitější jsou ale i další kritéria a další příslušenství. Jako například zárubně, kliky či dveřní kování.
Tím nejdůležitějším při výběru vstupních dveří je bezpečnostní třída. Těch je celkem šest a značí odolnost vůči vniknutí zloděje. Vchodové dveře by měly spadat do třetí nebo čtvrté bezpečnostní třídy. Nižší dvě jsou nedostatečné, zatímco pětka a šestka se běžně nepoužívají a slouží pro vyšší účely. Třetí a čtvrtá třída v praxi znamená, že případný zloděj by pro vniknutí skrze vaše dveře potřeboval vícero speciálních nástrojů a svým činem by strávil nejméně deset minut.
Kromě bezpečnostní třídy je důležité také rozhodnutí o materiálu, barvě a celkovém vzhledu, zvažte také zvukovou a tepelnou izolaci, požární odolnost (dveře by měly ohni vzdorovat alespoň třicet minut) a kvalitu zárubní. Hlavním tématem tohoto článku je však kování a kliky na dveře a jejich výběr, který k rozhodování o těch správných dveřích neodmyslitelně patří. I v kování totiž existují zásadní rozdíly, jež je nutné umět rozlišovat.
Kam chcete kování umístit?
V první řadě se kování liší svým typem. Tedy tím, k jakým dveřím je hodláte umístit. Pokud se bavíme o vchodových dveřích, patří k nim bezpečnostní kování. U nich se, stejně jako u dveří samotných, hraje na bezpečnostní třídy. Bezpečnostní třída kování by měla souhlasit s třídou dveří. Tento druh kování je pro vstupní dveře vyžadovaný většinou pojišťoven. Pokud byste jej neměli, mohli byste se například rozloučit s vidinou pojištění.
Exteriérové kování je určené například pro branky či jiné venkovní dveře. Nevykazuje takové bezpečnostní vlastnosti, je však odolnější a (zejména materiálem a jeho ošetřením) lépe přizpůsobené rozmarům počasí. Třetí druh z hlediska místa určení představuje interiérové kování, jež musí snášet vyšší frekvenci používání. Je typické pro ložnice, dětské pokoje, velmi často se ale také používá v kancelářích a komerčních objektech, kde dochází k velkému víření lidí.
Z pohledu provedení se kování dělí do dvou základních skupin:
Štítové kování
Štítové kování je celé vyrobené jako jeden kus. Jak otvor pro kliku, tak pro klíčovou dírku spojuje jednolitý kov. Při jeho vybírání je nutné znát rozteč, tedy vzdálenost mezi osou kliky a osou klíče. Výrobci dveří totiž do dveří vrtají otvory pro kování ve standardizovaných rozměrech, podle kterých si dané konkrétní kování poté vyberete.
Rozetové kování
Rozetové kování se označuje také jako dělené. Klika a otvor pro klíčovou dírku jsou vyvedené zvlášť. Obě tyto části obsahují dvě poloviny, které se k sobě sešroubovávají skrze celou šířku dveří, je tedy nutné mít ve dveřích otvory provrtané skrze celé dveře.
Rozetové kování nabízí mnohem větší výběr designu. Možnost zvolit si z většího množství kulatých, hranatých či oválných tvarů se promítá do vyšší pořizovací ceny.
Jaký klíč do kování patří?
Rozhodnout se musíte také o tom, jakým klíčem chcete vaše dveře odemykat. Podle toho se kování dělí do tří skupin, označených písmeny:
- BB pro interiérový (dózický klíč)
- PZ pro cylindrickou vložku (běžný FAB styl)
- WC pro napevno montovaný klíč.
Kování s označením BB se nejčastěji používá u interiérových dveří. PZ s cylindrickou vložkou splňuje nejpřísnější bezpečnostní požadavky. WC kování je, jak už sám název napovídá, typické pro využití například na toaletách či v koupelnách. Napevno montovaný klíč bývá uzamykatelný pouze z jedné strany.
Pozor na rozdíl mezi pravou a levou klikou
Jak poznat, jestli vaše dveře potřebují pravou či levou kliku? Nejjednodušší rozlišení je podle toho, kam se dveře otevírají. Postavíte-li se čelem ke dveřím, přirozeně po klice sáhnete pravou rukou (klika tak bývá na levné části dveří) a klika se při otevírání k pantům pohybuje směrem doprava, jedná se o pravou kliku. U levé kliky je tomu naopak. Otevíráte levačkou a klika míří směrem k pantům doleva.
Důležité je také rozhodnout, zdali sáhnete po variantě, která má kliku z obou stran, nebo na jednu stranu dveří umístíte kouli či madlo.
Co se vzhledu týká, kliky a kování se nejčastěji vyrábějí z nerezové oceli či hliníku. Nerez slibuje delší životnost, měkčí hliník je zase ekonomicky dostupnější. Exkluzivnější varianty pak představuje chrom, titan, nikl nebo bronz.
Tipy na vychytávky k interiérovým dveřím
Kromě kování se u vybírání interiérových dveří můžete rozhodnout také o jejich obohacení některými velmi praktickými vychytávkami. Pokud jste v některé z vašich místností omezeni prostorem a chcete jej využít na maximum, řešením jsou pro vás posuvné dveře. Místo toho, aby při otevírání zabíraly několik desítek centimetrů volného prostoru, jednoduše zajedou do pouzdra pro posuvné dveře. Ušetřený prostor, do něhož by se klasické dveře otevíraly, tak s posuvnými dveřmi nemusíte nechávat volný, ale mnohem efektivněji jej využít. A sami dobře víte, že v malých bytech a stísněných obývacích prostorech se hodí každý centimetr navíc.
Máte-li například v koupelně problémy s odvětráváním, pomůže vám větrací mřížka. Ta se umístí buď na dveře, či rovnou do zdi a zajišťuje efektivnější odvětrávání. Obsahuje v sobě filtr, kromě vzduchu tak dovnitř ani ven nepropustí nic jiného. Nemusíte tak mít obavy ze zvýšeného výskytu hmyzu či nečistot ve vaší koupelně.