Kuchyňská baterie – Jak nejlépe vybrat s ohledem na funkčnost a materiál

Kuchyňská baterie – Jak nejlépe vybrat s ohledem na funkčnost a materiál

Na trhu je dnes velký výběr kuchyňských baterií podobně jako kuchyňských dřezů. Můžete si vybrat z mnoha materiálů – nerezu, granitu, keramiky nebo niklu. Různé materiály vám umožní designově sladit vaši baterii s kuchyňským dřezem.

Kromě tradičních kohoutkových baterií si můžete vybrat také velmi praktické baterie pákové a i v kuchyni dnes můžete mít baterii termostatickou. Při jejím výběru dbejte na to, aby byla dostatečně vysoká. Vysoká baterie v kombinaci s hlubokým dřezem bez problémů umožní naplnění dvoulitrové flašky vodou a pomůže s bezproblémovým užíváním vaší kuchyně.

 

Volba kuchyňské baterie podle materiálu

Baterie si dnes můžete vybrat z mnoha materiálů a lze je dokonale sladit s vaším dřezem. Kromě povrchové úpravy můžete brát v úvahu i tvar baterie. Pokud ve vaší kuchyni převládají zaoblené tvary, můžete zvolit zaoblenou baterii. Pokud máte hranaté úchytky v lesklém provedení, můžete i k nim zvolit odpovídající baterii.

 

Toto jsou nejčastější materiálová provedení kuchyňských baterií:

  • Chromové baterie – Tato oblíbená varianta baterií se vyznačuje lesklým hladkým designem, jejich předností je naprosto snadná údržba.
  • Nikl, broušený povrch – Niklové baterie poznáte podle matného broušeného povrchu. Niklová úprava skvěle ladí s ostatními niklovými doplňky v kuchyni.
  • Keramické baterie – Svým vzhledem i provedením patří mezi nejluxusnější baterie na trhu. Je pro ně charakteristická jejich nenáročná údržba a vysoká životnost. Od granitových baterií je rozeznáte tak, že je jejich povrch lesklejší.
  • Polo granitová baterie– Granitové baterie skvěle ladí se stále populárnějšími dřezy z granitu. Polo granitové baterie mají pouze granitový nástřik. Jsou proto oproti těm celogranitovým levnější, ale granitový postřik se může po nějaké době začít olupovat. Nejvíce namáhané části jsou kvůli vyšší životnosti z chromu.
  • Celo granitová baterie – Tyto baterie jsou celé z granitu včetně všech ovládacích částí. Vyznačují se dlouhou životností, snadnou údržbou a nadčasovým designem. Celo granitové baterie jsou tedy špičkové baterie vysoké kvality.

 

Jaký typ ovládání baterie preferovat?

Ve většině domácností dnes najdete pákové baterie, které jsou nabízené v různých provedeních. Ovládají se pouhým nadzvednutím páky a jejich výhodou je zejména jejich snadné nastavování teploty vody. Z tohoto důvodu se pákové baterie považují za více úsporné než ty kohoutkové.

Klasický kohoutek ale z českých domácností ještě nevymizel, naopak dnes zažívá návrat. Kohoutkové baterie se hodí především do rustikálních a retro kuchyní a velmi dobře vypadají v každém materiálovém provedení. Nejvhodnější jsou ale do koupelen, kde není potřeba doladit vodu s takovou citlivostí.

 

Termostatická baterie je úsporná a nápomocná

Nejúspornějším typem baterie jsou termostatické baterie, které ohřívají vodu na předem nastavenou teplotu, odpadá u nich tak čekání na teplou vodu. Udržují vodu na nastavené teplotě bez ohledu na to, jaká je teplota vody v potrubí. U termostatické baterie se nemusíte bát toho, že by se vaše děti opařily – můžete na ní totiž nastavit dětskou pojistku.

 

Kam se hodí baterii umístit?

To, kam vaši baterii umístíte, ovlivňuje také výběr vaší baterie. Na trhu si můžete vybrat z baterií nástěnných, stojánkových a baterií ohebných, které můžete umístit pod okno. Většina baterií se instaluje přímo do dřezu do otvoru o standardní velikosti 35 mm. U malých dřezů, kde není na otvor místo, se musí použít nástěnná varianta, která se instaluje do stěny nad dřezem. Nástěnné baterie jsou k dostání ve dvou roztečích.

Rozteč 150 mm je používaná u většiny baterií, s druhým typem rozteče o rozměru 100 mm se můžete setkat spíše ve starších kuchyních. A co vlastně rozteč uvádí? Vzdálenost mezi trubkami, které přivádějí teplou a studenou vodu.

 

Ohebnou baterii lze mít i pod oknem

Dříve mohla baterie vadit při otevírání okna, v dnešní době už ale není žádný problém umístit ji i do míst, kde by kdysi mohla překážet. Na trhu jsou k dostání ohebné baterie, které můžete při otevírání okna otočit do vodorovné polohy a poté je zase vrátit zpět.

Ohebné baterie jsou vhodné také do malých kuchyní, kde si nemůžete vybrat, kam dřez umístíte, a kde by vám klasická baterie dřezu mohla vadit při otevírání skříňky.

 

Nainstalovaná sprcha v baterii usnadní umývání

Pokud je vaší prioritou v kuchyni praktičnost, můžete popřemýšlet o baterii s teleskopickou sprchou. Hlavice sprchy funguje jako klasický vodovodní kohoutek, má na sobě ale tlačítko, jímž proud vody přepnete na sprchu. Zároveň je možné sprchu vytáhnout a libovolně s ní manipulovat okolo dřezu, takže můžete bez obtíží omývat velké hrnce nebo různé druhy potravin.

Pokud nepotřebujete sprchu, můžete zvolit baterii s výsuvnou koncovkou, kterou lze otáčet v rozmezí 120 ° a lze ji vytáhnout podobně jako sprchu. Jediným rozdílem je to, že se nedá tlačítkem přepínat mezi sprchou a klasickým způsobem odtoku vody do dřezu.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.