Stomatologie v Praze se zaměřením na zubní kanálky

Stomatologie v Praze se zaměřením na zubní kanálky

Čištění zubních kanálků je časově i přístrojově náročný zákrok, který je však běžnou rutinou klinik stomatologie v Praze. Obor zaměřený na endodont, což je označení pro vnitřní prostor zubu včetně dřeně, se nazývá endodoncie. K endodontické léčbě se přistupuje v případě, že byla poškozena zubní dřeň, aby se tak předešlo rozšíření infekce a zachránil se zub.

 

Stomatologie závislá na přesnosti

Na endodontický zásah kliniky musejí disponovat velmi kvalitními přístroji. Pro zjištění hloubky a struktury kanálků, které se mohou různě kroutit, se používají tzv. apexlokátory využívající vysokofrekvenční proudy k přesnému změření. Dále jsou k diagnostice využívány panoramatické zubní rentgeny. Při znalosti parametrů kanálku jej stomatologové mohou dokonale vyčistit endodontickým motorem kopírující tvar kanálu.

Nedokonalé vyčištění či přesah kanálku mohou totiž způsobit zánět kosti. Stomatolog pracuje při čištění za pomocí operačního mikroskopu, aby mohl rozlišit útvary lišící se v řádech mikrometrů (0,1 mm až 0,5 mm) a aby nedošlo k infekci a zanesení cizorodého materiálu, zasahuje do kanálku zubu s jednorázovými sterilními nástroji.

 

Důvody pro endodontické ošetření

Pulpitida – zánět dřeně

Zub můžeme rozdělit na tři části – viditelnou korunku potaženou tvrdou sklovinou, kořen obklopený čelistní kostí a potažený cementem a krček, jenž se nachází v dásni mezi korunkou a kořenem. Většinu zubu tvoří zubovina, která chrání dřeňovou dutinu vyplněnou zubní dření (zasahují sem cévy a nervy).

Pulpitida vzniká při úrazu či neléčeném kazu, kterému se podařilo přes tvrdé obaly dostat až k pulpě. Jelikož se v dutině nachází také nervy, jedná se o bolestivý stav, který se běžným vyvrtáním a zaplombováním nevyřeší. Aby se kazotvorné bakterie nedostaly dále mimo zub, je možné situaci řešit dvěma způsoby. Prvním z nich je vytržení zubu a druhým je již zmiňovaná endodoncie, která by zub měla zachránit.

 

Periontitida – zánět v kosti kolem kořenového hrotu

Periontitida je známá jako zubní váček. Po odumření dřeně se bakterie dostávají dále do kořenového kanálku, jenž není chráněn imunitním systémem. Bakteriím nic nebrání v množení se a zánět se zvětšuje.

 

Postup endodoncie a výsledek

Při ošetření je nutné navštívit některé stomatologické ordinace vícekrát jiné pouze jednou. V obou případech je dobré si vyhradit dostatek času na její návštěvu. Za použití kofferdamu (elastická blána kolem poškozeného zubu zajišťující práci v suchu bez kontaminace slinami a krví) se v první řádě odstraní kaz a následně nerv uvnitř dutiny. Dutina se důkladně vyčistí, vydezinfikuje a zaplní výplní s baktericidním účinkem zmírňující zánět.

V dalším kroku se provizorní výplň odstraní, dojde k dalšímu čištění a hermetickému uzavření gutaperčovými čepy, nebo rozehřátou gutaperčou. Ošetřené místo již není průchodné pro bakterie.

Zub zůstává zachován a může vydržet další desítky let, nebo dokonce celý život, avšak následkem ztráty vyživovací dřeně se zub zároveň stává křehčí a může i prasknout. Je nutné provést postendodontické ošetření. Při zachovaném samotném kanálku se vytváří kořenová nástavba a protetická korunka, jež může být vytvořena z různých materiálů.

Korunky mohou být metalokeramické, kdy základem je kov a na něm je nanesená keramická vrstva, nebo velice estetické celokeramické korunky tvořené pouze keramikou. V případě, že je část původní korunky zachována, dutina se zaplní fotokompozitním materiálem, která zub zaplní a zpevní. Tato bílá pryskyřice se na zub velmi pevně váže, jelikož se dostává i do jeho mikroprostorů, zároveň esteticky dobře vypadá.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.