Pitná voda nad zlato. Víte, jak s ní šetřit?

V České republice si se zdroji pitné vody hlavu moc nelámeme. Teče nám přece z kohoutku a v krajním případě se dá balená koupit v obchodě. Přesto je celosvětově jedním z nejcennějších přírodních zdrojů a v rozvojových zemích dennodenní otázkou přežití. Zásoby ale nejsou nekonečné ani u nás.

Pitná voda nad zlato. Víte, jak s ní šetřit?

Některé části Spojených států už svá období sucha zažívají a příznivé vyhlídky nenabízí ani situace jinde ve světě. Také v našich podmínkách množství podzemních vod klesá, mimo jiné vlivem globálního oteplení. Něco pro větší úsporu vody přitom můžete udělat i vy. A nemusí vám nutně jít pouze o ekologii. Šetrné zacházení s vodou se brzy projeví také na vašich financích.

 

Vykopání studny: vysoká investice, ale „neomezená“ návratnost

Nezávislosti na vodárnách a všech ekonomických i ekologických výhod, které to s sebou přináší, můžete dosáhnout vybudováním vlastní studny. Na svou zahradu tak přitom získáte také nový architektonický prvek.

K nalezení vody před vaším domem využijte proutkaře nebo hydrogeologa. Ten vám krom jiného vypracuje hydrogeologický posudek a poradí s nejvhodnějším způsobem hloubení – studny mohou být vrtané nebo kopané. Zřízení studny na vašem pozemku vyžaduje povolení stavebního úřadu a poměrně vysoké vstupní náklady, které se ale budou vracet po celou dobu její životnosti.

 

Na nakládání s dešťovou vodou vám přispěje stát

Dešťová voda nemusí být pouze výhodným prostředkem k zavlažování záhonu na zahrádce. Její hlavní výhodou je, že neobsahuje chlor ani soli. Dešťovou vodu využijete i v domácnosti ke splachování záchodu nebo praní prádla.

Na systémy pro zachytávání a využívání dešťové vody vám navíc od letošního roku přispěje stát. Ministerstvo životního prostředí vyhradilo 100 milionů korun na dotační program Dešťovka, ze kterého mohou čerpat všichni majitelé obytných domů. Výše dotace pro jednotlivce se pohybuje mezi 20 až 60 tisíci korunami. Ministerstvo uvažuje s návratností investic během osmi let.

 

Spořič vody: nic nového pod sluncem

Spořiče vody jsou řešením i pro ty, kteří bydlí v bytě bez přístupu k zahradě. Perlátory dnes pořídíte přibližně za 250 až 750 Kč. Sami si je snadno nainstalujete na vodovodní baterii v kuchyňském dřezu i na sprchovou hadici v koupelně. Ušetřením vody v množství 4 až 14 litrů za minutu se vám přitom za rok může vrátit až kolem 8 000 Kč. Spořiče vody Watersavers se na trhu vyskytují v mnoha alternativách. Ty s plastovým tělem jsou navíc odolné vůči vodnímu kameni a následné korozi.

 

Jaké jsou další možnosti šetření vody?

Pouštní beduíni si prý dovedou obstarat alespoň malé množství vody i na vyprahlé Sahaře a naši předkové se ještě v minulém století koupali jen jednou týdně ve společné vodě pro celou rodinu.

 

S následujícími 5 tipy na okamžitou úsporu vody můžete ale začít i v pohodlí domova a klidně o samotě:

Nahraďte koupel sprchováním – užitečnost efektu ale ovlivňuje délka sprchování a velikost vany.

Nenechávejte zbytečně téct vodu. To se týká mytí nádobí i čištění zubů a holení.

Pračku i myčku nádobí před zapnutím co nejvíce naplňte. Kromě vody ušetříte také za elektřinu.

Hlídejte si kapající kohoutky nebo protékající záchod. V případě netěsností urychleně sjednejte nápravu.

Zalévejte ručně. Obejít záhon s konví namísto hadice chce někdy trochu vůle. U záslužných činností to už tak někdy bývá.

 

Description:

Celosvětové zdroje pitné vody se tenčí. Jak můžeme i v České republice přispět pro budoucnost našich dětí a ještě na tom vydělat finančně?

Zdroj: pixabay.com

Studna na zahradě. Má tradiční zdroj vody šanci stát se novodobým trendem?

Zdroj: pixabay.com

Beduíni na pouštích jsou nuceni vyjít i s minimálními zdroji pitné vody. Co by asi řekli na naše tekoucí kohoutky při zubní hygieně?
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.