Mateřská znaménka se vyskytují na kůži snad každého člověka. Ať už se s nimi už narodíte, anebo se vám některá vyskytnou až v průběhu života, rozhodně byste neměli brát na lehkou váhu jejich pravidelnou kontrolu. Nikdy totiž nevíte, co se za těmi malými tečkami může skrývat.
Na začátek trochu biologie
Abychom vám mohli kontrolu znamének lépe přiblížit, nejprve je dobré vědět, s čím vlastně máte tu čest. Mateřská znaménka jsou v podstatě drobné kožní útvary, za jejichž vznikem stojí přítomnost pigmentových buněk s obsahem melaninu. Jejich tvar a velikost se mohou různě měnit s přibývajícím věkem, avšak zaznamenáte-li nějakou z těchto změn, neváhejte pro jistotu vyhledat odborníky. Zdravá mateřská znaménka mají celkem tři stupně vývoje.
Jako první se objevují junkční névy, které se vyskytují pouze ve svrchních vrstvách pokožky. Taková znaménka jsou plochá a pravidelně zbarvená odstíny hnědé barvy. Dalším stupněm jsou smíšené névy, jež zasahují o něco hlouběji do kůže. Jejich střed se mírně klene ven, barva bývá hnědá až tělová a jejich rozměr končí na 5 mm. Třetí a poslední stupeň tvoří intradermální névy. Barevnost zůstává stejná, avšak mohou dosahovat velikosti až 2 cm, přičemž značně vystupují nad úroveň kůže. Jejich vývoj je dokončen.
Sledujte jakékoliv změny
Nyní, když už víte, jak má zdravé mateřské znaménko vypadat, nastal správný čas si říct, kdy je potřeba vyhledat odbornou pomoc. Kromě výše zmiňovaných změn, co se tvaru a velikosti týče, je toho totiž mnohem více. Jedním z takových jevů je i změna okrajů znaménka. Jestliže mělo celý váš život dokonale rovný okraj, který vypadá poslední dobou poněkud roztřeseně, vydejte se navštívit dermatologa.
Na lehkou váhu určitě neberte ani různé fyzické projevy, jako jsou svědění, pálení či bolest znaménka. V takové situaci se hlavně vyhněte jakémukoliv škrábání, protože byste mohli celou situaci ještě více zhoršit! Uvědomte si, že tyto nenadálé změny mohou upozorňovat na to, že se z obyčejného znaménka stal zhoubný melanom. Každopádně bez vyšetření zkušeného dermatologa se v této situaci zajisté neobejdete.
Vyšetření digitálním dermatoskopem
Návštěvy dermatologa se nemusíte vůbec bát. Existuje několik metod, jak znaménka vyšetřit. Lékař nejprve použije svůj zrak a lupu, následně sáhne po přesnějších přístrojích. Často se jedná o ruční, případně digitální dermatoskop, jenž je značně přesnější a spolehlivější. Pro důkladné zkontrolování celého těla je však ideální vyšetření pomocí digitálního dermatoskopu FotoFinder, který používá robotický skener kůže.
Jedná se o metodu s maximální přesností s velmi vysokým optickým rozlišením. Přístroj snímky kůže archivuje, tudíž je možné jednotlivé kožní útvary porovnávat i s odstupem času. Jedná se o velmi rychlé vyšetření, jež trvá celkem 3 minuty. Kromě znamének přístroj zkoumá kůži jako celek, díky čemuž dokáže odhalit potenciálně nebezpečné útvary i tam, kde by vás to vůbec nenapadlo.
Svěřte se do rukou odborníků
Jelikož bývají zhoubné melanomy velice nebezpečné, měl by každý člověk podstupovat preventivní vyšetření kůže minimálně jednou za rok. Digitální dermatoskop FotoFinder pracuje naprosto neinvazivně a je absolutně zdraví neškodný. Jestliže chcete vyšetření odborníky absolvovat i vy, neváhejte se objednat na kliniku SKIN CARE v Liberci, kde tento přístroj používají.
Všechny důležité informace ohledně zákroku se dozvíte na jejich webových stránkách www.skincareliberec.cz. Na dané doméně se též nachází všechny kontakty potřebné pro zarezervování termínu vaší návštěvy. Pamatujte si, že zdraví máte jen jedno, a proto byste si jej měli náležitě hýčkat, jak se sluší a patří.