Když spánek nepřichází – co dělat?

Spánek zabírá přibližně třetinu našeho života, jeho kvalita však významným způsobem určuje i ty zbývající dvě. Ovlivňuje naši fyzickou a psychickou pohodu, proto bychom jeho význam neměli podceňovat. Naopak – snažme se vytvořit si k němu ty nejlepší možné podmínky.

Když spánek nepřichází – co dělat?

Problémy hoďte za hlavu

Každému se někdy stalo, že se před usnutím dlouho bezradně převaloval ze strany na stranu a spánek ne a ne přijít. Obvykle se tak děje tehdy, když nás další den čeká něco důležitého a hlava je plná myšlenek, které nám jednoduše nedají spát. Bojovat se stresem můžete například pomocí masáže, meditace, oddechové četby nebo poslechem klidné hudby.

 

Dodržujte vhodnou životosprávu

K důležitým faktorům patří také váš životní styl. Pokud se do postele odeberete těsně po tom, co jste povečeřeli těžké a tučné jídlo, pak se můžete stoprocentně spolehnout na to, že se nevyspíte zrovna do růžova. Spíš naopak, trápit vás bude nejen přeplněný žaludek, ale i noční můry. Správná večeře by měla obsahovat kvalitní bílkoviny, sacharidy a zeleninu, ideální je proto šunka, ryba, tofu nebo vejce, žitný chléb, kuskus, luštěniny. Pozor si dávejte také na to, co pijete. Odpoledne, zhruba od páté hodiny, se vyhněte povzbuzujícím nápojům, jako je káva nebo zelený a černý čaj, zapomeňte i na alkohol a energetické drinky.

Uzpůsobte si prostředí

Z vnějších faktorů hraje podstatnou roli prostředí, ve kterém se náš noční odpočinek odehrává – od umístění a velikosti ložnice, přes velikost postele, tvrdost matrace až po takovou maličkost jako je ložní prádlo. Vybírejte přírodní materiály, naše tělo se díky nim snadněji dostane do stavu uvolnění – nábytek i postel z masivu, matrace z bio pěny, povlečení z přírodních vláken, detaily v podobě živých rostlin nebo svíček, které ložnici dodají tu správnou atmosféru. Nepodceňujte ani úlohu barev, právě ony totiž mají tu moc ovlivnit lidskou psychiku i spánek samotný. Vedle nešlápnete s jemnými a tlumenými zemitými odstíny, jako je béžová, šedá nebo světle zelená.

 

Svěřte se odborníkovi

Pokud máte se spánkem i po provedení veškerých opatření stále problém, neotálejte s návštěvou odborníka, zavítejte minimálně do ordinace vašeho praktického lékaře.

Dlouhodobá nespavost je totiž nemoc, která představuje závažný problém a musí se co nejdříve řešit. Tak na nic nečekejte!
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.