Jakým nábytkem vybavit dětský pokoj

Sen všech dětí? Pokojíček jako z pohádky. U dětského nábytku nejde jen o vzhled, ale i o ergonomii, praktičnost a bezpečnost. Jak skloubit tyto parametry dohromady?

Jakým nábytkem vybavit dětský pokoj

Na co si dát pozor

Děti zajímají hlavně barevné provedení nábytku a dostatek zábavy, rodiče ten zbytek. Sledovat budou řadu věcí od materiálu přes provedení po cenu. Dětské prostředí by mělo umožnit rozvoj fantazie a nápadů. K tomu poslouží rafinované detaily. Postel ve tvaru růžového autíčka? Nábytek jako z kosmické rakety? Krásné, nicméně nemělo by nás to pohltit.

Až na výjimky nábytek s dětmi neporoste, časem se bude muset obměnit. S nástupem do školy už není pokojíček jen hernou, nýbrž postupně i pracovnou. Navyšují se nároky na úložný prostor, herní plochu a spaní.

 

Materiál a provedení

Dětský nábytek musí splňovat určité normy. Ideální bude masiv, o něco méně ostatní materiály, důležitý je i povrchový nátěr. Na co se zaměřit? Na oblé hrany a úchytky, aby děti všude, kam potřebují, dosáhly, na úložný prostor. Stabilita a možnost připevnění ke stěně hrají také důležitou roli. Výhodou je zpomalené zavírání dvířek a zásuvek proti přiskřípnutí prstů. Vitríny a police ze skla jsou u dětí tabu.

 

Aby nábytek s dětmi rostl

Pro ergonomii a dětský vývoj se zaměříme hlavně na lůžko a dětský psací stůl. Kvalitní matrace a židle k psacímu stolu budou možná trochu vyššími investicemi, jsou to ale investice do zdraví. Rostoucí nábytek je sice fajn, jenže asi s ním nevybavíme kompletně celou místnost. O pár kouscích zauvažovat můžeme. Rostoucí dětská židle nebo stůl s nastavitelnou výškou se v každé rodině hodí.

 

Jak výběr shrnout?

Nábytek pro naše ratolesti by měl být funkční i hravý. Určitě stojí za to nechat se trochu unést možnostmi, které nábytkový průmysl v dnešní době přináší. Neměli bychom zapomenout na bezpečnost i zdraví dětí a praktičnost pro další roky. Nenechávejte pokojíček přeplácaný. Měl by v něm zůstat prostor pro hry.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.