Jaké oční vady existují a jak probíhá jejich léčba?

Jaké oční vady existují a jak probíhá jejich léčba?

Zrak patří k nejdůležitějším smyslům. Pomáhá nám především při orientaci s okolím světem a ruku na srdce – kdo z vás si dokáže představit život ve slepotě? Oči jsou složitým orgánem a může se u nich projevit celá řada různých vad či onemocnění. Dobrou zprávou je, že díky moderním postupům a neustálému výzkumu dokáží lékaři v současné době mnoho očních vad i nemocí efektivně řešit či léčit. Nabízíme vám přehled známých i méně známých očních onemocnění a vad a představíme si i jejich léčbu.

 

Běžné oční vady často podceňujeme a děláme tak obrovskou chybu!

Pravdou je, že v současné době mnoho lidí oční vady podceňuje, což je obrovská chyba. Běžné oční vady se totiž dají poměrně snadno řešit – nošením brýlí nebo kontaktních čoček. Pokud ale člověk brýle nenosí, dochází k postupnému zhoršování problému, na jehož konci může být i velmi vážný stav, který se dá léčit už jen velmi obtížně. Proto pokud nějaké odchylky od normálního vidění pozorujete, rozhodně návštěvu očního lékaře neodkládejte.

 

Běžné oční vady lékaři řeší poměrně snadno

Běžné oční vady nazývají lékaři souhrnně jako refrakční vady oka. Jedná se o dioptrické vady, které se projevují zhoršeným viděním. První oční vadou spadající do této skupiny je krátkozrakost. Krátkozrakost patří mezi nejčetnější oční vady a v mnoha případech je dána geneticky. Projevuje se tak, že osoba jí postižená vidí špatně na dálku. Vzdálenější předměty vidí rozmazaně a při pohledu do dálky často také hmouří oči. Krátkozrakost se dá řešit poměrně jednoduše a to nošením správného typu brýlí nebo kontaktních čoček. Lékaři mohou provést i speciální laserovou operaci, při které je vada odstraněna. Operaci provádí například speciální Oční klinika DuoVize i jiné. Do této kategorie očních vad patří také dalekozrakost. Jedná se o stav, kdy nejsme schopni dobře zaostřit na blízké předměty. Zajímavé je, že se tato vada zpravidla objevuje po 35. roce života, ale není to pravidlem. Dalekozrakostí často trpí i děti. Dalekozrakost často doprovází i další oční vady jako je tupozrakost nebo i šilhání. Řeší se obdobně jako krátkozrakost (brýle ale mají plusové dioptrie). Třetí refrakční vadou je astigmatismus. Tato vada se projevuje nesprávným vnímáním určitých předmětů a zhoršeným viděním na dálku i na blízko. Astigmatismus například ovlivňuje i prostorové vnímání. Tato vada může být způsobena asymetrickým zakřivením rohovky. Tuto vadu řeší lékaři hned několika způsoby – mohou doporučit brýle, kontaktní čočky nebo provést laserovou operacemi. Pokud některé problémy pozorujete, začněte je řešit. Můžete se tak vyhnout případným komplikacím.

 

 

Vetchozrakost přichází po 45. roce věku

Poměrně běžnou oční vadou je vetchozrakost. Ta je způsobena neschopností oka zaostřit na blízkou vzdálenost a je to označení pro špatné vidění na čtení. I tuto vadu lze vyřešit nošením brýlí. Zajímavostí je, že se téměř ve 100% projevuje po 45. roce života. Více informací o této vadě můžete najít například na webu kliniky NeoVize.

 

Syndrom suchého oka je možné řešit snadno

Velice častým zdravotním problémem je i syndrom suchého oka, který je v drtivé většině případů způsoben nedostatečným omýváním povrchu oka. Projevuje se pocitem suchých očí a také pálením. Řešit se dá dostatečnou hygienou a používáním speciálních gelů nebo očních kapek.

 

I šedý zákal často souvisí se stárnutím

Mezi závažnější oční onemocnění patří šedý zákal. Tato nemoc velmi často souvisí se stárnutím. Objevuje se zejména u osob nad 65 let. Šedý zákal můžete poměrně snadno rozeznat. Projevuje se tak, že při vidění máte dojem, že je vše šedé – jako byste před očima měli šedý závoj. Tuto nemoc rozhodně nelze podceňovat, protože se může poměrně lehce rozvinout a vyústit může až v úplnou slepotu. Šedý zákal je projevem stárnutí oka. Šedý zákal je možné léčit pouze operací, při které je do oka implantována nová umělá čočka.

 

Zelený zákal patří k nejvíce nebezpečným

Velice závažným onemocněním je zelený zákal. Lékaři zelený zákal odborně nazývají pojmem glaukom. Toto onemocnění je záludné v tom, že se zpočátku vůbec neprojevuje, takže nemusíte vůbec vědět, že není vše v pořádku. Extrémně nebezpečný je ale zelený zákal v tom, že může dojít až k oslepnutí. Při zeleném zákalu dochází k postupnému odumírání zrakového nervu. To se projevuje méně či více výraznými poruchami vidění. Nebezpečí je i v tom, že zelený zákal má mnoho příčin. Může ho způsobit dědičnost, jiné onemocnění jako je například cukrovka, vyvolat ho může i užívání některých léků a další. Nejrizikovějším faktorem je vysoký nitrooční tlak, který se musí řešit. Při léčbě glaukomu je důležité, aby byl včas odhalen. Pokud je odhalen včas, je velká šance na to, že lékaři jeho postup zastaví. Při méně závažných stádiích se dá zelený zákal zastavit pomocí pravidelného užívání speciálních kapek, které snižují nitrooční tlak. V závažnějších případech přistupují lékaři ke speciální operaci. I jejím cílem je snížit nitrooční tlak.

 

Pokud máte jakékoliv problémy s vaším zrakem, návštěvu lékaře rozhodně neodkládejte! Jde přeci o vaše zdraví a spokojený život. Navštívit můžete i speciální oční kliniky.

 
1 odpověď na "Jaké oční vady existují a jak probíhá jejich léčba?"

 1. JANA  Říjen 24, 2017 v 7:10 pm

  morava..dnes mě lékařka sdělila ,že mám na oku černé tečky..můžu vědět co toto může být.velký strach mám s parazitů..děkuji za odpověd

  Odpovědět
 2. Hanuš Dobroslav  Září 21, 2016 v 3:17 pm

  Prosím jaká je to oční vada nazvaná AKULA a zda je léčitelná. Děkuji

  Odpovědět
 3. Hanuš  Září 21, 2016 v 3:12 pm

  mám dotaz, volala mi sestra z Holandska že má nějakou žlutou skvrnu na oku, což je vada která se nedá operovat. Lékař to pojmenoval AKULA. Sestře je 88 let a na druhé oko nevidí vůbec. Můžete mi prosím dát k tomu nějaké vyjádřeni, děkuji předem.

  Odpovědět

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.