Cyklotrenažér slouží jako skvělá náhrada za jízdní kolo. Jeho hlavní výhoda tkví v tom, že je využitelný prakticky po celý rok a nijak nezohledňuje venkovní podmínky, ať už jde o déšť, sníh, mráz, či silný vítr. Vyhovovat může také těm, kteří úplně neholdují silničnímu provozu, a rádi si tak užijí pohyb v pohodlí domova. Při výběru je důležité si určit vlastní preference, co se náročnost a využitelnosti týče. Opomenout nesmíme ani samotné konstrukční rozdělení zejména dle typu brzd a nosnosti.
Dle využití
Při výběru cyklotrenažéru je nejprve nutné si stanovit, co přesně od něj očekáváte, jakým způsobem a s jakou intenzitou jej budete užívat. Jiné preference bude totiž mít běžný uživatel, jehož cílem bude primárně si udržovat či posilňovat kondičku a hubnout. Pro nadšence náročnějších výzev, sportovce či dokonce profesionála bude zase třeba zvolit jinou konfiguraci.
Brzdy a nosnost
Prvním typem jsou brzdy čelisťové neboli také kotoučové, případně přítlačné. Princip brzdného systému spočívá v tom, že destičky svým působením na setrvačník za pomoci tření mechanicky brzdí. Jejich výhodou je téměř neomezená zátěž a celková plynulost regulace. Další typem jsou magnetické brzdy, jež vykonávají svou funkci skrze permanentní magnet. Ten se buď vzdaluje, nebo přibližuje dle uvážení uživatele. Tyto brzdy mají de facto doživotní trvanlivost a jsou nesmírně tiché.
Indukční brzdy uzavírají trojici brzdných alternativ. Brzdění zaopatřuje cívka s elektromagnetem, tyto prvky jsou již řízeny počítačem. Při výběru cyklotrenažéru kalkulujte s tím, že se může zalíbit třeba někomu dalšímu z vaší domácnosti. Berte tedy takový, který udrží nejtěžšího člena rodiny.
Ať už se budete rozhodovat pro cyklotrenažér, rotoped nebo třeba elektrokolo, berte ohled hlavně na vlastní spokojenost. Napomoct vám může si daný posilovací stroj někde vyzkoušet na vlastní kůži, čímž zjistíte, který vám vyhovuje nejvíce.