Kortizol bývá spolu s adrenalinem vyplavován v situacích, kdy člověk zažívá nějaké napětí či stres. Ne náhodou se mu přezdívá stresový hormon.
Na začátek je nutno říci, že stres nemusí vždy znamenat zlo, protože stresů existuje více typů. Jak se od sebe liší?
Pozitivní stres? Ano, i ten existuje
Určitě znáte to napětí, kdy vás čeká nějaká nová nebo těžká zkouška a pociťujete zvláštní pocit v břiše nebo chvilku neposedíte. Přesně toto je pozitivní stres spojený s adrenalinem, který slouží i jako motivace danou překážku úspěšně zdolat. Takový stres po absolvování obvykle opadne a vrátíte se do normálu. Také se vyplavuje při fyzické zátěži nebo tréninku, protože i to je pro tělo v jistém slova smyslu stres.
Chronický a dlouhodobý stres
Ten je konstantní a dlouhodobý. Velké vyplavování kortizolu úzce souvisí se zdravotním stavem a tím, jak se celkově člověk cítí. Ne nadarmo se říká, že vše začíná v hlavě, proto byste se měli soustředit na duševní hygienu a starat se o sebe i po této stránce, která bývá často opomíjená. A v případě snahy otěhotnět to platí dvojnásob.
Jestliže pár touží po miminku, je potřeba stresové faktory eliminovat. Naučit se s nimi pracovat, ale nepotlačovat je. Současní lidé žijí v celkem uspěchané době a potlačování emocí a pocitů by nevedlo k ničemu dobrému, spíše naopak: všechno napětí by se postupem času nakulminovalo.
Jak tedy můžete ovlivnit a snížit vyplavování kortizolu?
1) Spánek je alfa-omega
Opravdu není dobré spát 4 hodiny denně. I když to nějakou dobu fungovat může, z dlouhodobého hlediska to není nic zdravého. Optimální doba je přibližně 7-8 hodin a v nejlepším případě by se mělo chodit spát i vstávat ve stejnou dobu.
2) Fyzická aktivita
Hodně lidí má fyzickou aktivitu nebo svůj trénink spojený s pozitivní činností, nebo dokonce s druhem terapie. Častá a intenzivní fyzická zátěž je ale pro tělo obrovský stresový faktor, při němž se vyplavuje velké množství kortizolu. V tomto případě je důležité dbát na regeneraci a dostatečný příjem kvalitních potravin, vitamínů a minerálů.
3) Provozujte činnosti, které vás baví
Utvořte si priority. Najděte věci a činnosti, které vás baví, a věnujte jim denně alespoň několik minut času. Postupně můžete samozřejmě zvyšovat. Udělejte si z vašich oblíbených věcí rutinu a dopřejte si prostor na zajetí nových návyků. Může to být cokoliv: od čtení knih, meditace až po procházky do přírody se svými blízkými nebo nějakým zajímavým podcastem v uších. Tělo všechny zájmové aktivity ocení a vliv kortizolu tak bude utlumen.
Tyto 3 postupy jsou základní kameny, na nichž můžete stavět. Stresu se není třeba bát, ale umět ho přijmout a pracovat s ním. Jestliže se to budete učit, nejen těhotenství pro vás bude mnohem snadnější. Pokud byste přece jen potřebovali získat odborné rady, můžete navštívit kliniku Gynem a její gynekologii na Praze 6 nebo na Praze 8.