Akné má většina spojené s dospíváním, kdy rozbouřené hormony ovlivňují celý organismus, ale na pleti jsou tyto změny velmi markantní. Zánětlivé onemocnění mazových žlázek, pověstné beďary, ale nejsou jen doménou teenagerů, umí potrápit též v dospělosti a ani seniorský věk není výjimkou. Mezi nejčastější projevy patří zarudnutí pokožky a vznik lézí, povětšinou na obličeji, v dekoltu a v horní polovině těla. Onemocnění není radno podceňovat, protože zánět se může rozšiřovat. Co pomůže v boji s boláky a pupínky?
Černé tečky, pupínky, cysty
Pokožku řeší nejvíce dospívající dívky a ženy, ale akné se objevuje též u mužů vlivem hormonálních výkyvů. V dospělosti se pleť ženám zhoršuje v době menstruace, těhotenství a po porodu a během šestinedělí. Příčinou vzniku akné je ucpávání vývodů mazových žláz. Dochází ke zvýšené sekreci mazu, pokožka se mastí a rudne. Prohlubující zánět se pomocí bakterií šíří do okolních tkání. Po zhojení cyst a hlubokých lézí mohou na pokožce zůstávat jizvičky. Akné se projevuje nejen zánětlivými pupínky, hnisavými cystami a kožními lézemi, ale také černými tečkami.
Odraz života na pokožce
Kůže je největším orgánem lidského těla a její stav odráží celkový životní styl daného jedince. V pleti se zrcadlí stresové vypětí nebo nedostatek spánku. Při chybějícím pohybu na čerstvém vzduchu pleť šedne. Neméně podstatné jsou další faktory, jako jsou nevyvážený jídelníček, kouření a pití alkoholu. Dlouhodobá psychická zátěž a deprese vlivem produkce kortizolu taktéž vedou k ochabování pokožky a k nedostatečné ochraně buněk před vnějšími vlivy včetně infekce. Akné tedy není spojené jen s hormonální nerovnováhou, jak se může zdát, ale výrazný vliv má zejména skladba potravy.
Jídelníček pro zdravou pleť
Jak zlepšit stav pokožky? Léčba akné musí zahrnovat používání správné kosmetiky, například od Biodermy, ale také změnu jídelníčku. Obdobně jako při jiných zdravotních obtížích, zejména trávicích, se doporučuje vyřadit sacharidy a tuky, a naopak přidat potraviny obsahující vlákniny, vitamíny, minerály a důležité antioxidanty. Co se hodí zařadit do jídelníčku? V zásadě potraviny s nízkým nebo středním glykemickým indexem, což jsou celozrnné výrobky, obiloviny, hnědá rýže, z masa pak ryby nebo libové kousky kuřecího, krůtího nebo králičího masa. Nesmí chybět sýry, luštěniny, vejce, ořechy a semínka. Na pleť má velký vliv vitamín E a také zinek, který se nachází ve vnitřnostech, žloutcích a mořských plodech.
Stopka sacharidům i tukům
Každý z nás jistě ví, které potraviny škodí, a nejen pokožce. Pro pleť bez pupínků je třeba vyřadit zejména takzvané „junk food“, mimo jiné hamburgery, hranolky, kebaby nebo pizzu. Jedná se totiž o vysoce kalorické potraviny s minimem živin a přínosných látek. Kožní léze se objevují též při přemíře sacharidů a tuků a při pravidelné konzumaci průmyslově vyráběných výrobků. Omezit se musí červené maso, smažená jídla, pálivé koření a chilli nebo slané pochutiny včetně solených arašídů a chipsů či krekrů.