Doplňky potravy: zaostřeno na zinek

V posledních letech lidé věnují mnohem více pozornosti svému zdraví a uvědomují si důležitost vitamínů, minerálů a dalších látek, které náš organismus udržují v chodu. A právě zinek patří vedle hořčíku k těm nejdůležitějším minerálním látkám, jež člověk potřebuje. Chcete se o něm dozvědět víc?

Doplňky potravy: zaostřeno na zinek

Nepostradatelný kov

Zinek je po hořčíku druhý nejhojnější minerál obsažený v lidském těle. Jeho hlavní rolí v našem organismu je účast na enzymatických reakcích – jako jediný kov je zastoupen v produkci všech tříd enzymů (více než 300!). Proto je pro nás doslova nepostradatelný. Pro sportovce je vyšší příjem zinku naprosto nezbytný, neboť se podílí i na růstu svalové hmoty, nikdo by ovšem neměl jeho význam podceňovat. Jeho nedostatkem jsou nejvíce ohroženi vegetariáni a vegani, protože je obsažen především v bílkovinách.

 

Pozitivní účinky zinku

Jakožto součást enzymů, které v lidském těle zastávají řadu důležitých funkcí, má zinek svou nezastupitelnou roli v mnoha procesech, například v trávení nebo správném vidění. Působí také jako antioxidant, takže zpomaluje proces stárnutí buněk a současně je chrání před zhoubným rakovinným bujením. Užívá se na posílení imunity, protože účinně bojuje s infekcemi, a napomáhá i hojení ran, aft, popálenin, ekzémů, akné a dalších kožních potíží. Účastní se léčby chronických nemocí, k nimž patří například artritida, lupus, roztroušená skleróza, osteoporóza a snížená činnost štítné žlázy. Mimo to vám dokáže pomoci i tehdy, potýkáte-li se s jarní únavou. S jeho působením získají vaše vlasy nový lesk. Zlepšuje trávicí obtíže a zmírňuje hučení v uších. Zinek upravuje hladinu inzulínu, měli by ho tedy užívat i diabetici.

 

Nedostatek zinku

Co našemu tělu hrozí, když nepřijímá zinek v potřebném množství? Jeho nedostatek poznáte především ve stresovém období, s nímž si organismus se zinkem lépe poradí. V jeho důsledku se mohou neustále vracet různá virová onemocnění. Dále dochází ke zrychlení procesu stárnutí a kožním potížím. Hovoří se také o riziku neplodnosti u žen i mužů, kterých se týká navíc snížené libido v důsledku nízké produkce testosteronu. Protože zinek podporuje činnost nervového systému, jeho deficit znamená pokles nálady a aktivity. Ve vyspělých zemích se s výrazným nedostatkem zinku setkáváme málokdy, ale již jeho mírný nedostatek může mít na organismus neblahý vliv.

 

Odkud čerpáme zinek

Zinek se řadí mezi tzv. esenciální prvky, což znamená, že si jej tělo nedokáže samo vytvořit. Právě proto je nutné postarat se o jeho přísun v potravě nebo vhodných doplňcích stravy. Je obsažen v potravinách bohatých na bílkoviny, tedy v mase, mořských plodech, luštěninách, přírodní rýži, celozrnných obilovinách, slunečnicových a dýňových semínkách, droždí, ve vejcích a v kořenové zelenině. Světová zdravotnická organizace doporučuje konzumovat cca 8,5 mg zinku denně, patříte-li k výkonným sportovcům nebo k některé z rizikových skupin, lze dávkování zvýšit až na 25 mg. To platí i pro těhotné ženy. Berete-li zinek jako doplněk potravy, hlídejte si také příjem mědi. Tyto dva kovy by v lidském organismu měly být vždy v rovnováze.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.