Bytů na prodej v Brně naleznete stovky. Jejich ceny však rostly nepřetržitě od roku 2012 a začínají být řadě obyvatel nedostupné. Má to nějaké řešení?

Bytů na prodej v Brně naleznete stovky. Jejich ceny však rostly nepřetržitě od roku 2012 a začínají být řadě obyvatel nedostupné. Má to nějaké řešení?

Najít byt na prodej v Brně není zase až tak velký problém. Co však problémem být začíná, jsou vysoké ceny, za které se byty v jihomoravské metropoli dají pořídit. Jaké jsou hlavní důvody tohoto stavu a je předpověď budoucího vývoje pro zájemce o vlastní bydlení příznivá či nikoliv? A jak je to ve skutečnosti s přísnějšími pravidly u hypoték? Pojďme si věc v několika následujících odstavcích trochu přiblížit.

 

Byty na prodej tu jsou, ale ne každý si to může dovolit

Pořídit si vlastní nemovitost ve větším městě si nikdy nemohli dovolit úplně všichni, to je zřejmý fakt. Ovšem situace, ve které se ocitáme nyní, je přece jenom poněkud odlišná. Na solidní byt průměrné velikosti už dnes kvůli vysokým cenám, jejichž růst se bohužel nezastavil ani letos, nedosáhne ani značná část tzv. střední třídy. To je v době výjimečné ekonomické prosperity naší země bezpochyby skutečnost pro mnohé značně frustrující.

 

Více než 50 % za 6 let

Ceny v Brně rostly skutečně svižným tempem. Například v polovině roku 2012 se zde průměrně velký byt o dispozici 2+1 prodával přibližně za 2,2 milionu korun. Uběhlo šest let a na totožnou nemovitost si nyní musíte připravit minimálně 3 300 000 Kč. Doposud jediným, ovšem velmi mírným náznakem změny k lepšímu je to, že se poprvé za poslední dva roky zastavil alespoň růst cen u novostaveb. Došlo dokonce k jejich slabému poklesu a to zhruba o 2 % na 71 500 Kč za metr čtvereční. Otázkou však zůstává, na jak dlouho.

 

Brnu by pomohly větší bytové projekty

V souvislosti se zmiňovaným mírným poklesem cen u novostaveb je dobré si uvědomit, co k němu dalo bezprostřední impuls. Není zřejmě pochyb o tom, že to bylo spuštění prodeje velkých bytových projektů. Zatímco v uplynulém čtvrtletí se platilo průměrně 73 tisíc za m2 podlahové plochy, tak po zahájení prodeje byl zaznamenán pokles o 1500 Kč.

Nemusí se to zdát mnoho, ale čím více takových velkých projektů sídlištního typu, jakým je například i ten na Kociánce, bude v budoucnosti uvedeno na trh, tím větší tlak na snižování cen to může způsobit a tím větší množství lidí pak bude moci uspokojit svou touhu po vlastním domově.

 

Průměrné ceny novostaveb v Brně

Dispozice • Velikost • Cena • Cena za m2
1+kk • 36,5 m2 • 2 750 000 Kč • 75 340 Kč
2+kk • 55 m2 • 3 800 000 Kč • 69 090 Kč
3+kk • 79 m2 • 5 500 000 Kč • 69 620 Kč
4+kk • 110 m2 • 7 750 000 Kč • 70 450 Kč

 

Hlavní příčiny současného stavu

Důvodů, které nás přivedly do současného stavu, je pochopitelně více. Které z nich lze považovat za nejpodstatnější?

1) Za jednu z hlavních příčin současné situace lze zcela jistě označit nedostatečnou výstavbu uplynulé dekády, zapříčiněnou mimo jiné i problémy se zastaralým územním plánováním. Jen v posledních sedmi letech nedošlo ke schválení jediné změny, která by umožnila nalézt pozemky vhodné k nové výstavbě. Ceny tak doposud rostly i proto, že zkrátka nebylo kde stavět. V tomto ohledu však dochází k postupným změnám a dá se proto očekávat větší množství projektů, které budou v následujících letech v Brně a blízkém okolí realizovány.

2) Opomenout nelze pochopitelně ani celkovou atraktivitu města, která je příčinou rostoucího počtu obyvatel a tedy i stoupající poptávky po bydlení. Lidí, kteří sem přicházejí za prací či studiem je rok od roku více.

3) Za rostoucími cenami je samozřejmě i hospodářská konjunktura, kterou naše země již několik let zažívá. Dostatek práce, chybějící zaměstnanci v celé řadě oborů a s tím související růst mezd, který je jednou z příčin stoupající cenové hladiny a má pochopitelně vliv i na trh s nemovitostmi.

 

Nová pravidla pro hypotéky

Další komplikace nyní lidem přináší zpřísnění pravidel pro poskytování hypotéčních úvěrů. Hypotéky se mohou stát nedosažitelnými pro ještě větší skupinu obyvatel, než tomu bylo doposud.

Například nový byt 2+kk v Brně lze momentálně pořídit cca za 3,8 milionu Kč. Pro získání dvacetiletého hypotečního úvěru bude v případě jeho nákupu nutné disponovat úsporami v minimální výši 760 000 Kč a čistým měsíčním příjmem přesahujícím pětatřicet tisíc. A to ze hry o vlastní střechu nad hlavou dozajista vyřadí tisíce dalších zájemců.

 

Jaké jsou vyhlídky?

Je tedy zřejmé, že pokud nedojde ke zlepšení podmínek pro další bytovou výstavbu, situace se nijak výrazně nezlepší. Jakmile lidé rozeberou již dokončené velké projekty, ceny se nejspíš opět zvednou. Přitom několik rozsáhlejších staveb zde čeká na svou realizaci, ale kvůli byrokratickým průtahům jsou neustále odkládány.

A co vy, chystáte se také v dohledné době ke koupi bytu v Brně či jeho okolí? Nebo je pro vás 70 tisíc za metr čtvereční příliš a raději počkáte, zda něco v blízké budoucnosti výrazněji nezahýbe s trhem?
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.