Investování do různých komodit není něčím, co by snad bylo určeno pouze horním deseti tisícům. Ve světě se jedná o standardní způsob, jak si tu méně, tu třeba i více přivydělat.
U nás ovšem není finanční gramotnost na tak vysoké úrovni jako v západní cizině, takže lidé ukládají své peníze do fondů, ze kterých mají pouze pár drobných, a přitom by mohli vydělávat například na zlatě.
Zlato se vyplatí nakupovat během blahobytu
Když se řekne zlato, okamžitě se většině lidem vybaví bohatství. Žlutý kov skutečně není zrovna laciný, nicméně je možné ho pořídit i za docela slušné peníze, stačí jen vědět kdy, kde a co.
Ideální doba, kdy je dobré nakoupit investiční zlato, je období blahobytu. Když se u nás, a hlavně venku, nic hrozného neděje a ekonomika šlape jako hodinky, hlavně malí investoři nakupují ve velkém. Cena zlata je totiž nízká.
Dříve nebo později ovšem naroste, primárně se tak děje během světových finančních krizí, a v takových chvílích je rozumné se tohoto vzácného kovu zbavovat. Ne vždy je potřeba čekat na krizi velkých rozměrů. I relativně marginální nepříjemnosti související s těžbou mohou s cenami docela zamávat.
Pořídíte ho i u nás
Důležité je nejen kdy nakupovat a prodávat, ale rovněž kde a co. A pořídit si zlato investiční hodnoty můžete klidně i v našich zeměpisných šířkách, potažmo na sousedním Slovensku.
Tento druh zlata má nejčastěji formu mincí, nicméně se klidně můžete plácnout přes kapsu a pořídit si třeba i dražší odlitky. Na rozdíl od mincí se však nebude jednat o tuzemský produkt. Většinou se totiž slitky dovážejí ze Švýcarska.
Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna.
Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu.“ Říká Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz.