Puzzle jsou skvělým dárkem pro děti. Mají mnoho různých veselých motivů a nabídnou rozvoj prostorového cítění, trpělivosti a přesnosti při skládání obrázku. Jenže aby mohlo být puzzle zároveň i zábavou, je potřeba vybrat správný počet dílků. Optimální počet dílků záleží na několika různých faktorech. Podle čeho tedy postupovat, když vybíráte puzzle pro děti? To se dozvíte přímo v tomto článku.
Velká puzzle s málo dílky pro menší děti
Naprostým základem mezi hračkami po menší děti jsou puzzle s jasně většími barevnými dílky. Může jít o jedno z prvních puzzlí, které pro své dítě pořídíte. Zpravidla je počet dílků v řádech jednotek kusů. Tvary jsou zaoblené a obrázky natolik jasné, aby bylo skládání opravdu jednoduché. Dítě se tak naučí hlavní princip skládání puzzle a získá odrazový můstek pro případné složitější hračky. Na těchto prvních stavebnicích zjistíte, jestli by dítě mělo zájem také o složitější obrázky. Pokud však půjde o malé dítě do tří let věku, stále ještě pořizujte pouze velké motivy, kde nehrozí riziko spolknutí jednotlivých dílků. Klasické puzzle s menším počtem malých dílků je vhodné až pro starší.
Hravé motivy s 100 až 500 dílky
Od prvních velkých a opravdu jednoduchých puzzle pro děti dále vede cesta k trochu složitějším obrázkům. Ty již mohou mít třeba 100 nebo 200 dílků. Takové skládání jistě bude bavit děti ve školce a v předškolním věku. Pokud jim tyto motivy půjdou a uvidíte na nich opravdový zájem pro skládání, můžete zkusit pořídit i puzzle s 500 dílky. To již vyžaduje trochu zkušeností, více trpělivosti a šikovnosti. Obtížnost tak pořizujte postupně, aby si dítě zvykalo na větší počet dílků a přibývající komplikovanost. Zároveň by se mělo jednat o zajímavý motiv s postavičkami z filmů, seriálů nebo zvířátky. Příliš vhodná nejsou puzzle s krajinkou či motivem města, zátiší a podobně.
Puzzle o 1 000 dílcích pro šikovné a starší děti
Až budou děti starší a skládání puzzle je stále bude bavit, přichází na řadu ještě další obtížnost. Puzzle 1000 dílků již představuje výzvu, takže se hodí především pro děti, které mají se skládáním již zkušenosti a povedlo se jim složit o trochu méně složité obrázky. Takové skládání navíc zabere o trochu více času a mnohdy i místa, s čímž je potřeba počítat a pořídit vhodný rovný podklad například v podobě praktické desky. Především ve chvíli, kdy plánujete i následné slepení puzzle, vyberte takovou desku, která má přesné rozměry podle zvoleného motivu.
Více dílků kupujte až ve chvíli, kdy víte, že puzzle děti baví
Jakmile bude jasné, že si dítě užívá skládání 1000 dílků, můžete pořídit ještě o něco více komplikované 2000 dílkové puzzle pro dospělé To již představuje výzvu mnohdy i pro dospělé a skládání je dobré pečlivě naplánovat a vytvořit si strategii. Samozřejmostí by měl být poutavý motiv, který bude obsahovat například větší množství zvířátek, barevné květiny a další detaily, s jejichž pomocí půjde skládání od ruky a jednotlivé malé obrázky se postupně propojí ve velké dílo.
A co se složeným velkým puzzle?
Až budou mít děti složené takto velké puzzle, přichází na řadu otázka, co s ním? Můžete ho buď znovu rozložit a nechat na skládání na později, nebo ho přetvořit v krásný a originální obraz na stěnu. Stačí si zakoupit vhodně velkou desku a průhledné lepidlo určené přímo na lepení puzzle. Samotné nalepení hotového obrázku na desku není nijak složité a dítě bude mít jistě radost, že se jeho složený obrázek stal ozdobou v dětské pokoji, ale i jinde v bytě. Složené puzzle může být taký skvělý dárek od dětí pro prarodiče. Jen s lepením je dobré asistovat, aby byl výsledek rovný a opravdu důkladně přilepený.