Pitný režim je důležitý pro správné fungování organismu, což nám nezapomínají odborníci stále připomínat a zvlášť teď v létě. Umíte ale pít správně?
Než přijde žízeň
Asi málokdo přemýšlí nad tím, jak pije a zda to jeho tělu vyhovuje. Napijeme se, když máme žízeň, případně při svědomitém dodržování pitného režimu ještě předtím. Pocit žízně je totiž prvním signálem našeho těla, že něco není v pořádku a že hrozí dehydratace. Měli bychom se tak snažit, abychom pili dříve, než se pocit žízně dostaví. Nejvhodnější tekutinou je čistá voda, ke které nám mohou pomoci filtry na vodu, ta je pro naše tělo nejpřirozenější. V minulosti lidé neznali sladké limonády a sirupy plné barviv a konzervantů, po kterých tak rádi sáhneme dnes. Svému tělu tak ale neděláme dobrou službu, podobných nápojů bychom měli pít minimum nebo se jim vyhýbat úplně, což platí především u dětí.
Potřebná voda
O vodě víme snad vše, co můžeme. Známe její chemický vzorec, různá skupenství, vliv teploty a dokážeme i určit její kvalitu. Denně bychom jí měli vypít asi 2,5 litru, většinou je to však mnohem méně. Na vině, proč raději sáhneme po sladké limonádě, je často chuť vody. Tu dokáže změnit vodní filtr. Kromě lepší chuti také zbaví vodu těžkých kovů a nevhodných látek, jako jsou pesticidy, těžké kovy, antibiotika nebo hormony. Filtr na pitnou vodu dokáže zachovat látky našemu tělu prospěšné, třeba jód nebo vápník. Kromě chuti a kvality vody bychom ale měli mít přehled i o množství, které naráz pijeme. Pokud totiž dlouho nepijeme a máme opravdu velkou žízeň, vypít velké množství vody naráz není rozumné řešení, protože dojde k vysokému zatížení ledvin i srdce.
Pít bychom tedy měli průběžně a po menších dávkách. Ty náš organismus zvládne bez problémů využít i ke správnému fungování metabolismu a vyplavení toxinů z těla.