Úložný prostor i zimní zahrada aneb jak využít nový balkon

Naši rodiče používali balkony v paneláku především pro sušení prádla. Dnes díky sušičkám tato užitečná funkce téměř vymizela a my se dnes často potýkáme s otázkou, jak zajímavý prostor na dohled od širé oblohy využít. Také by se vám líbilo mít vlastní zahradu, odkládací prostor a relaxační koutek v jednom? Poradíme vám, jak na to.

Úložný prostor i zimní zahrada aneb jak využít nový balkon

Úložné prostory na balkoně

Jedné věci není v panelovém bytě nikdy dost – míst pro uskladnění sezonních věcí. Proto na ně při zařizování balkónu určitě myslete. Hodit se vám budou například lavice s velkým úložným prostorem nebo truhla, na jejímž víku můžete pohodlně sedět – nezapomeňte koupit i dostatečně velký polštář. Dva další polštáře nebo menší matrace opřená o stěnu rázem udělá z truhly pohodlnou pohovku.

A vzdávat se nemusíte ani komfortního sušení prádla, které schne na čerstvém vzduchu rychle a přirozeně. Pevné šňůry jednoduše napněte na polohovací tyče a vytáhněte jejich těžký obsah až ke stropu. Prádlo vám tak nikde nebude překážet a vy si můžete na balkoně vychutnat bez potíží třeba čerstvou kávu.

 

Vertikální zahrady přinesou zeleň i do nejtěsnější zástavby

Tento nevšední způsob pěstování rostlin původně vznikl jako systém pro tzv. zelené fasády domů. Vegetační panel složený z kapes z geotextilie a výživné zeminy dokáže díky sofistikovanému systému mikrozávlahy poskytnout kvalitní životní prostor skutečně velkému množství rostlin. Pokud nechcete utrácet za drahá řešení, můžete si něco podobného vyrobit i z palet nebo jednoduše vytvořit závěsnou řadu z květináčů, ve kterých se bude dařit hlavně popínavým rostlinám.  Z letniček se nejlépe hodí rychle rostoucí a bohatě se větvící petúnie nebo hojně plodící ačokča, z pokojových rostlin pak určitě využijete kapradiny, břečťan nebo známý scindapsus.

 

Balkón pro celoroční využití

Klasický balkón má však jednu chybu – na zimu ho musíte prakticky vyklidit, aby jeho vybavení nedošlo úhony. Zasklení lodžie vás těchto problémů rychle a účinně zbaví, navíc výrazně zvyšuje kvalitu času stráveného na balkóně. Příjemné posezení si tak můžete vychutnat za každého počasí a nemusíte se bát ani o své čalouněné doplňky nebo na chlad choulostivější rostliny. Navíc díky aktuálním technickým možnostem, kdy je možné provést zasklení bezrámově, nepřijdete o váš oblíbený nerušený výhled na okolní krajinu.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.