Rady a tipy pro výběr zahradního slunečníku

Pokud Váš venkovní prostor postrádá stromy, nebo jiné stínění, pak nejjednodušším a nejrychlejším řešením je nákup zahradního slunečníku.

Rady a tipy pro výběr zahradního slunečníku

Výběr konkrétního kusu může vypadat jednoduše, ale před samotným nákupem je vhodné zvážit alespoň několik základních detailů, které Vám zajistí, abyste byli s nově pořízeným slunečníkem spokojeni.

 

1. Umístění slunečníku

Nejdůležitějším faktem při výběru slunečníku je jeho umístění. Od něj se totiž bude odvíjet velikost, barva, i konstrukce. Slunečník lze umístit buď samostatně, nebo skrze připravený otvor v zahradním stole. Volně stojící slunečníky jsou vhodné především pro velké venkovní prostory a mohou odstiňovat velkou část terasy, nebo jiného prostoru. Především provedení s boční konstrukcí jsou dnes velmi oblíbené nejen z důvodu maximalizace využitelné plochy pod zahradním slunečníkem, ale také z designového hlediska. Slunečníky umístěné skrze zahradní stůl jsou v podstatě umístěny ve středu zahradního posezení a slouží pouze pro jeho odstínění.

2. Velikost slunečníku

Velikost slunečníku musí odpovídat velikosti prostoru, který chceme odstínit. Při výpočtu velikosti slunečníku zahrňte do úvah veškeré kusy zahradního nábytku, pro které chcete zajistit stín. Základním pravidlem při výpočtu průměru slunečníku je, že by měl mít vždy alespoň o 1 m větší průměr než má oblast, kterou chcete zastínit. Pokud nemáte na tak velký slunečník prostor, pak lze tento problém částečně řešit zakoupením slunečníku s nastavitelným úhlem sklonu. Jeho vrchní část pak nakloníte přímo proti slunci a tak maximalizujete odstíněnou plochu.

3. Tvar slunečníku

Při slově slunečník si většina lidí představí kulatý tvar, ale v dnešní době už lze zakoupit zahradní slunečníky čtvercové, obdélníkové, půlkulaté, nebo oválné. Pro běžné použití na terase, kdy máte okolo sebe dostatek prostoru je ideálním řešením kulatý slunečník, ale na menších terasách a balkonech jsou vhodnější obdélníkové, nebo půlkulaté slunečníky, které Vám dovolí maximálně využít plochu slunečníku a vytvořit dostatek stínu.

Článek zpracován ve spolupráci s eshopem slunečníků a dalšího zahradního vybavení www.my-hobby.cz
1 odpovědí na "Rady a tipy pro výběr zahradního slunečníku"

  1. Pavlína  Leden 24, 2018 v 7:52 pm

    Tyjo nikdy by mě nenapadlo že o výběru sluněčníku se dá napsat článek. Ale musím ocenit že je to ve výsledku dost užitečný článek. 🙂 Když jsem kupovala svůj první slunečník určitě by se mi nějaký takový hodil, ale musela jsem se poučit sama.

    Odpovědět

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.