Proč v zahraničí nestačí kartička zdravotního pojištění?

Proč v zahraničí nestačí kartička zdravotního pojištění?

Češi si ani neuvědomují, jakou mají v oblasti zdravotnických zařízení a lékařů výhodu. Jasně, samozřejmě by se daly najít státy, kde je zdravotnická péče na daleko vyšší úrovni než u nás. Jenže na druhou stranu není vůbec málo zemí s přesně opačnou situací. A nejde jen o rozvojové státy. Zdravotnictví bývá velmi drahé a čekací lhůty šíleně dlouhé. Na dovolené vás tohle všechno může potkat.

Když jdete u nás do nemocnice, postačí vám kartička zdravotního pojištění, pokud tedy nemíříte do soukromého zdravotnického zařízení. Pojišťovna lékaři proplatí veškeré výdaje, až na některé výjimky. Jsou úkony, za něž si musíte připlácet, třeba nadstandardní očkování apod. V zahraničí ale věci fungují jinak. Nepotěší vás zejména to, že pacienti tam musí často hradit poměrně vysokou spoluúčast.

 

Na co máte nárok s kartičkou zdravotní pojišťovny?

Evropský průkaz zdravotního pojištění lze využít v EU, Norsku, Lichtenštejnsku, na Islandu a ve Švýcarsku. Nezajistí vám ovšem takový komfort jako cestovní pojištění. Máte díky němu nárok na ošetření ve státním zdravotnickém zařízení. Vaše česká pojišťovna za vás však uhradí jen to, co by hradila lokální pojišťovna. Vy se budete muset podílet spoluúčastí, která bývá dost vysoká na české poměry. Navíc zůstane pouze vás najít si nejbližší státní zdravotnické zařízení, nikdo vám s ničím neporadí.

 

Co navíc vám poskytne cestovní pojištění?

Je toho mnoho. Kartička zdravotní pojišťovny se totiž vztahuje výhradně na zdravotní ošetření. Cestovní pojištění vás naproti tomu zachrání i v situacích zpožděného letu, odcizení zavazadel, způsobení škody na majetku třetí osobě a mnoha dalších nemilých případech. Všichni cestovatelé by si ho měli zařídit už jen kvůli tomu, že za nimi někdo bude stát. V případě nouze zavolají na asistenční linku a proškolení pracovníci poradí, jak se zachovat. S uzavřeným cestovním pojištěním prostě můžete odjet na dovolenou bez starostí. Takže příště před odjezdem zamiřte nejdříve na ervpojistovna.cz a odcestujte s klidem.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.