Přírodní nebo kultivovaná perla

Perlové šperky se těší stále větší oblibě, ať už z důvodu estetického, nebo sběratelského. Všeobecně jsou perly spojovány s luxusem, bohatstvím. Ovšem v dnešní době se perly dají vypěstovat i uměle, což je činí cenově dostupnější.

Přírodní nebo kultivovaná perla

Jak perly vznikají?

K vytvoření perly dojde, pokud se do schránky měkkýše dostane cizí těleso. Například písek nebo nějaký parazit, který se usadí ve tkáni ústřice. Ta se přirozeně začne bránit produkováním uhličitanu vápenatého, neboli perleti. Nevítaného vetřelce perletí obalí a tím proces vzniku perly dokončí. V lastuře může po dobu i několika let vyrůstat pouze jedna perla.

 

Pravé přírodní perly

Přírodní perly vznikají výše uvedeným procesem a jsou velice vzácné. K sehnání jsou pouze v exkluzivních klenotnictvích, nebo při dražbách soukromých sběratelů. Nenajdeme dvě pravé perly stejného tvaru, barvy, či velikosti. Jde o přírodní produkt, proto je vždy každá pravá přírodní perla jiná. To přírodní perly silně odlišuje od těch umělých. Tyto krásné originály mohou být mořské z perlotvorek, nebo sladkovodní pocházející z perlorodek. Perly sladkovodní jsou levnější než mořské, protože sladkovodní perlorodka dokáže vyprodukovat i 10 perel současně.

 

Přírodní (kultivované) perly

Tyto perly jsou vytvářeny úmyslným vložením cizího tělesa do lastury měkkýše, a následným sledováním a čištěním schránky. Mohou být také mořské nebo sladkovodní a rozdíl od pravých perel rozpozná pouze odborník. Odlišnost je také patrná po rozpůlení perly, kdy se vrstva perleti liší.

První farma na chov kultivovaných perel vznikla v Japonsku a prvním průkopníkem kultivování perel byl právě Japonec Kichimatsu Mikimoto.

Na trhu se objevují také perly umělé, průmyslově vyráběné. Zde je kvalita velmi nízká a snadno dochází k poškození, nebo loupání perly. Jednotlivé tvary jsou u umělých perel stejné.

 

Druhy perel

  • Perly Akoya pocházejí z Vietnamu, Číny nebo Japonska. Jsou poměrně veliké od 5 do 9 mm. A jejich barva se liší v závislosti na teplotě moře.
  • Tahitské perly pocházejí z Francouzské Polynésie, kde je produkuje vzácný druh ústřice s černými okraji.
  • Perly z Jižního Pacifiku se prodávají za velmi vysoké ceny, protože měří v průměru 1 až 2 cm.
  • Perly Mabe jsou používány především pro výrobu prstenů, kde jsou umisťovány svou plochou stranou. Mají totiž tvar polokoule.

 

Perly jako neodmyslitelná součást šperků

V současné době jsou perly velice žádaným artiklem. Jsou velmi elegantní a slušivé. Každá žena by měla mít ve své šperkovnici alespoň jeden perlový náhrdelník. Nejčastěji zde najdete tzv. perlovou vazbu, kdy jsou jednotlivé perly na náhrdelníku nebo náramku odděleny drobnými uzlíky.

K luxusním perlám se krásně hodí žluté zlato. Je to vysoce elegantní kombinace a perlové šperky jsou vhodné do společnosti. K večerním šatům se perfektně hodí zlaté perlové náušnice.

Ovšem perly se dají kombinovat se všemi drahými kovy. Prsten z bílého zlata s perlou je zaručeným prostředkem k potěšení ženy.

O perly se musíme náležitě starat, protože může snadno dojít k jejich poškození. Špatně snáší kontakt např. s parfémy. Proto se nejedná o šperk na každodenní nošení.

 
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.