Pod taktovkou církve – aneb jak se souložilo ve středověku

Období středověku bylo silně ovlivněno církví, která lidem zasahovala v podstatě do každé oblasti jejich života, sexuální stránku nevyjímaje. I když náboženství nastolilo přísná pravidla a manželství bylo posvátné, nevěru ani předmanželský sex se jim vymýtit nepovedlo. Naopak, oba tyto jevy byly mnohem častější, než se popisuje. Zakázané ovoce totiž chutná nejlépe.

Pod taktovkou církve – aneb jak se souložilo ve středověku

Sex mimo manželství v očích církve

Dokud církev nic o záletech nevěděla, mohli si lidé užívat dosyta. A bylo jedno, zda to byl nevěrný manžel v nevěstinci nebo mladičká neprovdaná selka na seně s pacholkem. Problém ovšem byl, pokud se to doneslo k uším kněze, což při množství bohabojných občanů, kteří s radostí řešili životy svých sousedů, nebylo vůbec ojedinělé. Jaký trest čekal takové záletníky? Nejvíce trestány byly samozřejmě ženy, které při prokázání cizoložství čekal většinou trest smrti. Mírnější forma bylo useknutí nějaké části těla. Pokud byla přistižená neprovdaná, musela si vzít svého milence nebo byla veřejně potupena a zapuzena. Zajímavé je, že pokud byl proviněným muž, příliš se to neřešilo. Pro muže, na rozdíl od žen, nebyl stanoven žádný majetkový postih, avšak musel činit pokání. Velmi populární byla ulička hanby, ze které se ovšem pánové mohli vykoupit. Muž měl také dlouhou dobu privilegium, když svou drahou přistihl přímo při činu, mohl ji i jejího milence zabít.

 

Hřích, kam se podíváš

Náboženství ovlivňovalo nejen samotný milostný akt, ale také vše, co mu předcházelo. Klíčový byl postoj k celé sexualitě – příliš vyzývavé chování, otevřené vyznání touhy či nemravné návrhy byly v očích božích neprominutelným hříchem. Vyznávání lásky bylo přípustné, ale pouze pokud bylo v jasně daných hranicích. Ženy a dívky měly vystupovat cudně a nevinně a dvoření případných ženichů se oddávat pouze „z dálky“. Nutno však říci, že ve středověku pro lásku nebylo dost místa ani prostoru. Žen se nikdo neptal, koho si chtějí vzít, ale manžel jim byl většinou vybrán. Rozhodující přitom bylo to, aby se díky dobře provdané ženě rozrostl rodinný majetek. Není divu, že cizoložství bylo tak rozšířené, pokud byly ženy nucené žít s někým, koho neměly rády nebo s kým se viděly pouze večer ve společném loži. Není také výjimkou, že mladé krásné dívky skončily v manželství se zajištěným, avšak starým a nepřitažlivým mužem.

 

Misionář a nuda mají zelenou

Církev určovala nejenom, s kým je možné mít sex, ale také v jaké podobě. Pokud si sami potrpíte na experimentování, ve středověku byste nejspíše byli označeni za hříšníky a náležitě potrestáni. Jak tedy vypadalo plnění manželských povinností? Jediná církví uznávaná poloha byla na misionáře. Poloha zezadu, na koníčka, sex jinde než v posteli, orální či anální sex byl závažným hříchem. Církev totiž hlásala, že chtíč je nástroj ďáblův a bohabojná žena dokonce ani nesměla dát najevo, že si sex užívá. Jedno z nejhorších období v dějinách zažívali i homosexuálové. Odlišnou sexuální orientaci museli velmi dobře skrývat – v případě prozrazení je totiž čekal velmi tvrdý trest. Sodomii (jak to tehdy nazývali), trestali upálením, oběšením či vyhladověním. Pro chudé lidi bylo samozřejmě něco takového velmi těžké ututlat, šlechtici si naopak přízeň církve, diskrétnost služebnictva a odpuštění u boha pojistili plnými měšci.

 

Zlatá éra prostituce

I když se církev snažila držet lidi zkrátka, prostituce ve středověku jenom kvetla. Kněží zprvu sice proti ní brojili, avšak časem se ukázalo, že sexuální frustrace pánům nesvědčí. Navíc se v této profesi točilo velké množství peněz, ze kterého profitovalo celé město či vesnice, a tak i když byla oficiálně zakázaná, církev nad nevěstinci často přivírala oči. Někteří církevní hodnostáři dokonce bývali pravidelnými návštěvníky. Takový nevěstinec měla většinou na starosti abatyše, která se starala o

pohodlí zákazníků i o bezpečí prostitutek, které měla na starosti. Návštěva vykřičeného domu tenkrát pro muže nebyla žádná ostuda a nebylo tak potřeba tyto výlety za dobrodružstvím nijak tajit.

 

Nové zážitky, ale bezpečně

Naštěstí dnešní doba značně postoupila a nejen, že sex už není tabu, ale naopak se o něm velmi mluví a klade se důraz na fantazii a vynalézavost. Zatímco před pár stoletími byl stereotyp v posteli běžný, v současné společnosti je nepřípustný. Život je totiž velmi krátký a byla by škoda nezkoušet nové věci. Jestliže i vy sdílíte tento názor a lačníte po nových zkušenostech, nemusíte se ihned vydávat do vykřičeného domu nebo vycestovat do ciziny za sexem. O netradiční zážitek se vám mohou postarat i erotické masáže. Ať toužíte poznat jiný rozměr vášně a sexuality pomocí tantrické masáže, prozkoumat nová zákoutí vašeho těla s masáží joni či lingamu nebo si užít příjemný dotyk japonského gelu prostřednictví nuru masáže.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.