O víně a co byste měli vědět před jeho nákupem?

O víně a co byste měli vědět před jeho nákupem?

Pamatujete si na ten pocit, když jste jako dítě vešli do cukrárny? Není tak náhodou podobný tomu pocitu, který máte teď, když přijdete do vinotéky? Prostě chcete ochutnat všechno! Jak ale vybrat to správné, když toho o víně moc nevíte?

 

Bílé nebo červené – toť otázka!

  • Červené víno

Jak je známo, červené víno je obvykle dražší než víno bílé. Je to prostě z toho důvodu, že s ním má vinař více práce. Narozdíl od bílého vína se doporučuje pít červené víno starších ročníků – mělo by si totiž nějakou chvíli poležet, než jej otevřete. Doporučuje se otevírat nejdříve dva roky po sklizni.

 

  • Bílé víno

České bílé víno patří rozhodně k topovým vínům z celého světa – a to hlavně ta šťavnatá vína. Nicméně pro celovečerní popíjení se nedoporučují silná aromatická vína, jako například tramín nebo Pálava.

 

Pročtěte si etiketu

Pokud máte vybraný druh vína, ale nejste si jisti tím, kterou láhev si koupit, zaměřte se na etiketu. Všimněte si informací o víně – kde vyrostly hrozny, a kde je sídlo výrobce. Pokud jsou tyhle dvě adresy od sebe daleko, raději se této lahvi vyhněte. Kvalita tohoto vína může být touto vzdáleností ovlivněna.

Mějte se na pozoru také v případě, pokud výrobce na etiketě uvádí přemíru čichových a chuťových deskriptorů či doporučuje mnohé kombinace s pokrmy – jako například víno a sýry. Může se jednat o takzvaný marketingový lesk, který na kvalitě také nedodává.

 

Víno ve slevě?

Zde byste měli dát velký pozor! Pokud se víno prodává v podezřelé slevě, raději se zeptejte, co jí předcházelo. Může to znamenat, že víno opravdu není v dobré kondici, nebo je již prostě zkažené.

 

Správná hladina

Při výběru vína dbejte také na to, jaký je prostor vzduchu mezi uzávěrem a hladinou. Ta by neměla být větší než 2 cm.  V případě, že je prostor větší, je zde také větší pravděpodobnost, že se do vína dostalo více škodlivého kyslíku.

Přejeme dobrý výběr a příjemnou konzumaci.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.