Návštěva Prahy? Nezapomeňte se podívat na svatováclavskou korunu

Návštěva Prahy? Nezapomeňte se podívat na svatováclavskou korunu

Být králem nebylo pouze výsadou a štěstím, ale i obrovskou povinností. Po korunovaci s nádhernými klenoty přicházelo na řadu řešení mnoha problémů, se kterými se musel panovník vypořádat. A Karel IV. to uměl skvěle. Možná i díky nádherné svatováclavské koruně vyrobené k příležitosti jeho korunovace. Její nádheru můžete spatřit i vy při návštěvě výstavy v Praze. Kde přesně a o co se jedná, najdete v článku.

 

Lesk mincí doplněný korunou

Při návštěvě historického centra Prahy určitě nevynechejte Obecní dům. Uvnitř totiž najdete galerii Pražské mincovny, kde jsou k vidění mince ČNB. Jako zajímavost si mincovna připravila také repliku nádherné svatováclavské koruny s důrazem na co možná nejvěrnější zpracování. Budete mít příležitost spatřit klenot, jehož originál je pečlivě zamčen v korunní komoře a zabezpečen několika zámky. A takto zdařilé repliky se vyskytují velmi málo.

 

Odvezte si suvenýr

Výstava mincí je prodejní, takže je možné vybrat si uměleckou ražbu ze stříbra a zlata a pořídit si pěkný suvenýr se sběratelským potenciálem. Svatováclavská koruna na prodej bohužel není, ale zato se její krásou můžete kochat bez dlouhých front a návalů, jaké bývají typické při vzácných výstavách pravých korunovačních klenotů.

 

Krásná a drahá

Originál svatováclavské koruny je vyroben z 2358 gramů zlata s čistotou 21 a 22 karátů. Nádherný tvar koruny vycházející z přemyslovských klenotů je doplněn o velké a lehce nedokonale vybroušené drahé kameny, jako jsou smaragdy, rubíny a spinely. I replika se snaží nezůstávat pozadu a nabízí co nejvěrnější ručně vyráběné zpracování s napodobením postupů středověkých zlatníků. O tom, jak se dílo povedlo, se můžete přesvědčit na výstavě, která je otevřená každý všední den a v sobotu. Vstup je zdarma.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.