Abychom dosáhli našich cílů, je mnohdy nezbytné právě vyjednávání. Jak se na něj ale připravit a jak správně postupovat, aby mělo ten správný efekt?
Většina lidí vyjednávat neumí
V naší společnosti bohužel není běžné učit se vyjednávat. Většina z nás žije v tom, že maminka má vždycky pravdu a že autoritám se neodmlouvá, jinak by nás mohly pěkně potopit.
Mnoho z nás je proto zvyklých nevyjednávat, neargumentovat a nechat věci zkrátka a jednoduše jen tak být.
TIP: Absolvujte Trénink mediačních technik a načerpejte zkušenosti z řešení konkrétních mediačních jednání.
Jak se připravit na vyjednávání
Ze všeho nejdříve si promyslete, čeho vlastně chcete vyjednáváním dosáhnout. Zeptejte se sami sebe, co by pro vás bylo tím úplně nejlepším řešením.
Následně se zkuste zamyslet nad tím, co by naopak bylo tím úplně nejhorším vyústěním dané situace. Čeho byste za žádnou cenu nechtěli dosáhnout? A je reálné, že se to může stát?
V tuto chvíli jste si vytvořili pomyslnou úsečku, která má na obou stranách jasně ohraničený prostor. Právě v tomto prostoru se přitom v rámci vyjednávání můžete pohybovat.
Je velmi pravděpodobné, že druhá strana automaticky nepřijme váš návrh, který by pro vás byl tím úplně nejlepším. Proto si promyslete, co budete dělat, pokud se to stane a co to pro vás bude reálně znamenat.
Co je vlastně cílem vyjednávání
Smyslem a cílem vyjednávání je najít takové řešení, které bude pro všechny zúčastněné strany úlevné a zároveň reálné. Možná se nebude podobat tomu úplně nejlepšímu řešení, kterého jste chtěli dosáhnout, i přesto by vám však mělo přinést uspokojení.
Nepleťte si vyjednávání s kompromisem
Ale pozor. Vyjednávání není to samé jako kompromis. Jako kompromis se totiž označuje situace, při které každá strana něco dostane, ale zároveň něco ztratí. Kompromis proto nebývá nejlepším řešením a mnohdy při něm mají lidé tendenci si pamatovat spíše to, z čeho slevili nebo ustoupili a zapomínat tak na to, co opravdu získali.
Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.